Albert Einstein ve Atatürk'e Yazdığı Mektup


Albert Einstein ve Atatürk'e Yazdığı Mektup: Fizik alanındaki çalışmalarıyla insanlığın evrene bakışını değiştiren Einstein, yaratıcı zekânın ve bilim tutkusunun körleştirici bir eğitim sistemini aşabileceğini savunmaktaydı. Ortaöğretimde sıradan bir öğrenciydi. Yaşama da sıradan bir teknik uzman olarak atıldı. Bununla birlikte çalışmalarıyla fizik dünyasını derinden sarstı. Newton fiziğine alternatif oluşturdu.

Albert Einstein, Atatürk’e bir mektup yazarak bir kısım akademisyen grubun Almanyadaki siyasi şartlar nedeniyle mesleklerini hakkıyla icra edemediklerini, bu seçkin ve elit grubun kabul etmesi halinde hiçbir karşılık beklemeden Türkiye’de herhangi bir kurumun çatısı altında ilimsel çalışmalara katkıda bulunarak büyük faydalar sağlayabileceğini dile getirmiştir.

Albert Einstein'in Atatürk'e Mektubu

Ekselans Atatürk,

OSE Dünya Birliği'nin şeref başkanı olarak Almanya'dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye'de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. Sözü edilen kişiler, Almanya'da halen yürürlükte olan yasalar nedeni ile mesleklerini icra edememektedirler.

Çoğu geniş tecrübe, bi

lgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler, yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler. Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalanna devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi, birliğimize yapılan çok sayıda müracaat arasından seçilmişlerdir. Bu ilim adamları, hükümetinizin talimatlan doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.

Bu başvuruya destek vermek maksadıyla, hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etmek cüretini buluyorum. Ekselanslarının sadık hizmetkârı olmaktan şeref duyan,

Prof. Albert Einstein

- Okuma Sayısı: Bu yazı 626 defa okunmuştur.