Paris Barış Konferansı – Toplanma Nedeni Nedir


Paris Barış Konferansı – Toplanma Nedeni Nedir: 1. Dünya Savaşı’nı kesin olarak bitirmek, bozulan siyasi dengeleri kendi lehlerine yeniden kurmak, ittifak devletleriyle imzalanacak olan barış antlaşmalarının şartlarını belirlemek amacıyla 18 Ocak 1919'da Paris'te itilaf devletleri tarafından toplanmıştır.

Paris Barış Konferansı’na birçok devlet katılmakla birlikte, etkili olan İngiltere ve Fransa’ydı. Konferansın başlamasıyla ABD'nin isteğine uygun olarak Milletler Cemiyeti'nin statüsü belirlendi. İstediğini elde eden ABD, Avrupa siyasetinden çekilerek Monroe Doktrini'ne geri döndü. Bundan yararlanan İngiltere ve Fransa Wilson Prensiplerini dikkate almadan çıkarları doğrultusunda yenilen devletlerle yapılacak barış şarlarını belirlemişlerdir.

NOT: Osmanlı Devleti, İtilaf devletleriyle I. Dünya Savaşı sonunda Mondros Ateşkes Antlaşması'nı (30 Ekim 1918) imzalamıştır. Ateşkes antlaşmasından ardından Anadolu'da başlayan işgallere karşında Türk halkı tarafından direniş cemiyetleri kurulmuş ve Kuva-yı Milliye birlikleri oluşturulmuştur.

Bu içerikler de yazılar da çekebilir: 

- Paris Barış Konferansı’nda Alınan Kararlar 
- Paris Barış Konferansı – Toplanma Nedeni Nedir

- Okuma Sayısı: Bu yazı 13158 defa okunmuştur.


Bella diyor ki:

Çok yardımcı oldunuz teşekkürler

ahsenoli diyor ki:

Eyvallah

aslıhan diyor ki:

çoooooookk teşekkür ederim