Atatürk’ün Türk Dili ile İlgili Yaptığı Çalışmalar


Atatürk’ün Türk Dili ile İlgili Yaptığı Çalışmalar: Mustafa Kemal Atatürk dil konusunda son derece hassastı ve birçok yenilik getirerek bu alanda gelişmelere imza attı. Atamız milletin birliğinin ve bütünlüğünün dil ile olabileceğini düşünürdü ve bunu son derece önemserdi. Bu yüzden Türk Dil Kurumunu açmasının yanında Türk dili ile ilgili de bir çok yenilik ve de çalışma yapmıştır. Atatürk’ün Türk dili alanında yaptığı çalışmalar olarak aşağıdaki konulardan bahsedebiliriz.

Yazı İnkılabı ve Yeni Türk Alfabesi

Bu devrim aslında cumhuriyetin ilanından önceki yıllarda Mustafa Kemal Atatürk tarafından düşünülmüş ancak cumhuriyetin ilanından sonra yapılmıştır. Yazı inkılabı esas olarak Arap dilinin ve alfabesinin Türk dili ile uyumsuz olmasından ve Batı ile entegrasyonun sağlamak istenmesinden dolayı gerekli görülmüş ve yapılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’e göre Arap alfabesi Türk dilinin ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Ayrıca Arap alfabesi sosyal ve kültürel bakımdan geri kalmamıza sebep olurken bir yandan da okuma ve yazma bakımından güçlük oluşturmaktadır. Türk dili ile Arap dili arasındaki telaffuz farkı da birçok sorun meydana getirmiştir ve artık devrim kaçınılmazdır.


>Yeni alfabenin kabulü bir anda olmamıştır ve toplum alıştırılarak gerçekleşmiştir. Temelleri 1923 tarihinde atılmasına rağmen Latin alfabesinin kabulü 1 Kasım 1928 tarihinde resmen gerçekleşmiştir. Bu arada 1924 ile 1928 yılları arasında yeni alfabenin kabulü için ortam hazırlanmıştır. Bu ortam gerek TBMM’de olsun gerek basında olsun birçok tartışmayla gündeme gelmiştir. Daha sonra Atatürk’ün başöğretmen olarak eğitim seferberliği yapmasıyla yazı inkılabı kabul görmeye başlamış ve ardından resmen gerçekleştirilmiştir.

Dil İnkılabı ve Türk Dil Kurumunun Kurulması

Cumhuriyetin ilanından önce halk Türkçe konuşuyorken devlet yöneticileri ve aydınlar Osmanlıca konuşuyordu bu da devlet içerisinde ki bütünlüğe engel teşkil ediyordu. Ayrıca Osmanlıca; Arapça, Farsça ve Türkçe karışımı bir dil haline gelmişti. Bu dil sadeleşmeliydi. 19. Yüzyıl ortalarında dil sadeleştirilmeye çalışılsa da başarılı olunamadı. Ancak cumhuriyetin ilanından sonra dilde sadeleşme çalışmalarına hız verildi. Atatürk’ün isteği üzerine 1932 yılında Türk dil kurumu kuruldu.

Güneş Dil Teorisi

Mustafa Kemal Atatürk, tüm dillerin Türkçeden geldiği tezine dayalı bir dilbilim kuramı olan güneş dil teorisine destek vermiştir. Ancak dilbilimciler tarafından kabul görmediği için zaman içerisinde önemini kaybetmiştir.

1936-1938 Dönemi Türk Dili ile İlgili Çalışmlar

Bu dönemde bilim terimleri Türkçeleşmiştir. Zooloji, kimya, fizik ve benzeri bilim dallarında bulunan terimler Türkçe olarak kullanılmaya başlanmıştır. Atamız 48 sayfalık geometri kitabı yazmıştır ve tamamı Türkçe terimlerden oluşmuştur. Açı, açıortay, çember gibi terimleri Osmanlıca’dan Türkçeye çevirerek ilk defa kullanan da Atatürk olup bu konulara değindiği bir de geometri kitabı yazmıştır.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 68755 defa okunmuştur.


MCSAİ diyor ki:

gayet güzel detaylı yazılmış

marvel kızı diyor ki:

Allah razı olsun, güzel yazı yardımcı oldu teşekkürler

ln olm bir army diyor ki:

İyi idi ödevi için yararlı olacagina inaniyorum teşekür ederim <3♡●⭕●

Lgs canavarı diyor ki:

Çok iyi önemli yerlerin altını çizmeleri harika olmuş ellerine sağlık

Adamsınız diyor ki:

Çok teşekkürler

İnsan Evladı diyor ki:

Efsane

Rümeysa diyor ki:

çok güzel olmuş ödevime yardımcı oldu

8. Sokak Nöbetçisi ... Sarca diyor ki:

Gayet başarılı özelliklede önemli cümlelerin altının çizilip bizi yormaması güzel

xx__ıno__xx diyor ki:

güzel,ödevimde yardımcı oldu

. diyor ki:

Emeği geçen herkese çok teşekkürler, araştırmamda çok yardımcı oldu.

Teen wolf diyor ki:

Perfect!!!

Melike diyor ki:

Gerçekten çok güzel olmuş ellerinize sağlık bayıldım

Hamza diyor ki:

Resimli olsa daha iyi olurdu. Ama yine de çok güzel.

mine diyor ki:

Cok tesekkur ederim çok faydalı bir yazi. Atam bizim için herseyin en iyisini düşünmüş. Emeği geçen herkeze tesekkur. Ne Mutlu Türk'üm diyene ????????????

Bilinmeyen diyor ki:

Baya güzel çok iyi olmuş quin diye bir salak altta Saçma olmuş biraz daha gerçekçi olabilirdi demiş kendi yapsın o zaman mal ellerinize saglık kolay gelsin

Animeci Ve Kpopçu diyor ki:

İyi fena değil ama çok uzun ama genede güzel...

Musa diyor ki:

Güzel ama çok uzun...

adam diyor ki:

Ben çok beğendim tavsiye ederim

Quin diyor ki:

Saçma olmuş biraz daha gerçekçi olabilirdi

Mustafa_xws_0 diyor ki:

Güzelmiş

isim diyor ki:

Kısası yokmu varsa lütfen link

Kral diyor ki:

Güzel ste