30 Ağustos Zafer Bayramı Bu Sene Daha Coşkuluydu


30 Ağustos Zafer Bayramı Bu Sene Daha Coşkuluydu: 30 Ağustos Zafer Bayramı bütün yurtta, dış temsilciliklerde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde törenlerle kutlandı. Büyük Zafer’in 87. yıl dönümü törenleri Başkent Ankara’da diğer yıllara nazaran daha renkli geçti. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenlere halk büyük ilgi gösterdi.Ay-yıldızlı bayrağımız, 660 askerden oluşan karma birlik tarafından taşınırken, tüm birliklere ait 50 sancak Ankara'daki resmi geçitte hazır bulundu. Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları ile savaş uçakları ve Skorsky helikopterlerinin gösterileri alkış aldı. Devlet erkanı ve Genelkurmay Başkanı halk ile bir süre sohbet etti ve şehit yakınları ile ilgilendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri Paraşüt Timi, 3 bin metreden atlayış gerçekleştirdi. İzleyiciler arasında bu atlayış büyük heyecana yol açtı. Paraşütçülerin, havada Türk bayrağı, Atatürk posteri ile kuvvet komutanlıklarının flamalarını taşıdığı gösterisi oldukça beğenildi ve uzun süre alkışlandı. Atlayışların tamamlanmasının ardından paraşütçüler, Türk Bayrağı ile Atatürk posterini şeref tribününün önüne gelerek açtı. Resmi geçitlerin devam ettiği esnada sahne alan dünyanın en iyi hava gösteriSİ u

uşlarını gerçekleştiren Türk Yıldızları’nın havada yaptıkları akrobasi hareketleri renkli görüntüler oluşturdu. Şehit yakınları ilk kez şeref tribününde yer aldı.

Büyük Taarruz’un Yapıldığı Bölgede de Tören Vardı

Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin yapıldığı topraklarda Zafer Bayramı büyük bir heyecanla kutlandı. Dumlupınar ilçesine bağlı Zafertepe'de düzenlenen törenlere birçok vatandaş katıldı. Zafer Abidesi'nin bulunduğu tepenin alt kısmına inilerek resmi geçit yapıldı ve o büyük heyecan herkesçe bir kez daha hissedildi.

İstanbul Boğazı’nda İlk Zafer Bayramı Geçidi

Büyük Zaferin 87. yıldönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Donanma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı İstanbul Boğazı'nda 4 denizaltı, 4 mayın avlama gemisi, 4 fırkateyn, 4 hücumbot, 4 sahil güvenlik botu, 3 eğitim uçağı, 9 helikopter ve 2 atak botu ile gösteri yaptı. İlk kez gerçekleştirilen bu geçit töreni büyük ilgi topladı.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 6805 defa okunmuştur.