19 Mayıs Ankara'da Coşku İçinde Kutlandı


19 Mayıs Ankara'da Coşku İçinde Kutlandı : 19/05/2010 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de Katıldığı Törenle Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nda Coşkuyla Kutlandı. Cumhurbaşkanı Gül'ün Şeref Tribününde yerini Almasıyla Başlayan Törene,Cumhurbaşkanı Gül'ün Yanı Sıra TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Bazı Bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Kuvvet Komutanları Eşleriyle Katılırken, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden ile Devlet Erkanı Katıldı.

GÜÇLÜ ORDU GÜÇLÜ TÜRKİYE MARŞI İLK DEFA ÇALINDI

Tören, Orgeneral İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde başlatılan "Güçlü Ordu Güçlü Türkiye" sloganı için hazırlanan "Güçlü Ordu Güçlü Türkiye" marşı Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığı bando ekibi tarafından ilk defa bu törenlerde çalındı.İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. İstiklal Marşının ardından Milli Eğitim Bakanı Nimet çubukçu, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Bakan çubukcu konuşmasında, Atatürk'ün "Herhangi bir şahsın yaşadıkça memn

un ve mesut olması için lazım gelen şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır" sözlerini hatırlatarak, ömrünü ülkesinin yeniden kuruluşuna adayan, kazanılan zaferi ilimde ve ekonomide ulaşılacak zaferler için kıymetli bir zemin olarak gören Atatürk'ü milletin kalbinde yaşatanın da bu olduğunu bildirdi.

çubukçu, ünlü tarihçi Bernard Levis'in "Türk halkına yeni bir hayat ve umut getirdi. Onların enerjilerini ve kendilerine güvenlerini iade etti. ve onları sadece bağımsızlık yoluna değil, daha nadir ve daha değerli bir şey olan hürriyet yoluna sağlamca yerleştirdi" sözlerini de hatırlattı.

Gençlere de seslenen çubukçu şunları söyledi:

"Büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığı yeni bir yüzyılın başlangıcında dünya yeniden şekilleniyor. Bu dünyada söz sahibi olmak, ancak bilgiyle, bilimle ve bu bilgiyi üretecek gençlerle mümkün. Daha büyük bir hızla bilişim, bilgi çağı, aydınlanma ve demokratikleşme yönünde yol alırken, bizler de bütün fertleriyle, bütün kurumlarıyla kendimizi yenilemek zorundayız. Bu kapsamda, eğitimin tüm bileşenlerinde başlattığımız dönüşüm sürecinde amaç, temel insani ve ahlaki değerlerle donanmış, araştırma, sorgulama, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş, hayat boyu öğrenen, insan haklarına saygılı, yeniliğe ve değişime açık bireyler yetiştirmektir. İşte bu niteliklerle donanmış gençlerimiz, ülkemizi Cumhuriyet'in 100. yılına taşıyacaktır. 2023 hedefi, ekonomik sıkıntılardan uzaklaşmış, kalkınmasını tamamlamış, sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getiren bir demokrasi ülkesi olmaktır. Bu hedef, Atatürk'ün ülkesi ve insanları için kurduğu büyük düşü gerçekleştirmektir."

SAMSUN'DAN BAYRAK, SELANİK'TEN TOPRAK SUNULDU

Atatürk'ün gençliğe hitabesi okunmasının ardından iki lise öğrencisi günün anlamıyla ilgili konuşma ve şiirler okudu.Daha sonra, Jandarma Bandosu'nun dans ve konser gösterisi sunuldu.Türk Hava Kurumu paraşütçülerinin Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla atlayışları ise protokol ve tribünlerdeki vatandaşlardan büyük alkış aldı.

GEÇİŞ TÖRENİ RENKLİ GEÇTİ

Türk Hava Kurumu paraşütçülerinin gösterilerinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri Bando Okulları Orkestrasının çaldığı marşlar eşliğinde geçit töreni gerçekleştirildi.Ayrıca tören boyunca gençler tarafından sosyal mesaj içeren birçok afiş açıldı. Geçit töreninde ise İzci Grubu, LÖSEV, Irak Türkmenleri, Polis Koleji Öğrencileri, Engelli gençler ve kız gösteri grubu izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Bu arada Cumhurbaşkanı Gül, geçit törenini ayakta izlediği görüldü.Törende Kıtalararası Ralli Şampiyonasında dereceye giren ilk Türk bayan ekibi de otomobiliyle yer aldı. Öğrencilerin geçit töreniyle sahada yerlerini almalarının ardından, gösteriler başladı.

Törende, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürkün 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara'ya gelişi sırasında Seğmenler tarafından karşılanışı Devlet Tiyatrosu oyuncularınca temsil edildi. Atatürk'ü canlandıran oyuncuyla yabancı büyükelçi bürokratları ve öğrenciler fotoğraf çektirmek için yarıştı.Maraton tribünündeki öğrenciler ise tören boyunca "En büyük Türk Atatürk", "Bağlıyız sana Büyük Atatürk" ve "91. Yıl" yazılı karton dövizlerle Atatürk'e olan bağlıklarını gösterdiler. Tören öncesi ve sonunda öğrenciler tarafından sunulan halk oyunu gösterileri de seyirciler tarafından uzun süre alkışlandı.

EN BÜYÜK TÜRK ATATÜRK SLOGANI

Karton dövizlerle gösteri yapan öğrencilerin, sık sık, "Türküz, Türkçüz Atatürkçüyüz" ve "En büyük Türk Atatürk" şeklindeki sloganları, izleyiciler ve şeref tribününde bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ve kuvvet komutanları tarafından alkış aldı.Tören, Cumhurbaşkanı Gül'ün şeref tribününden ayrılması ile sona erdi.

Kaynak: www.haberler.com - ( ümit KOZAN - Uğur ALAATTİNOĞLU – ANKARA / DHA) (Doğan Haber Ajansı) 19.05.2010 15:37

- Okuma Sayısı: Bu yazı 10514 defa okunmuştur.