Çankaya'nın Rating Rekorunu Atatürk Kırdı


Çankaya'nın Rating Rekorunu Atatürk Kırdı: 03/11/2009 Gül Köşk'e çıktıktan sonra yenilenen Çankaya'nın web sitesinde en fazla tık'ı Atatürk link'leri alıyor. Ata'nın isteğiyle hazırlanıp sonra yasaklanan belgesel, bir günde 7 milyon izleyiciyle rekortmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla Temmuz 2008'de yenilenen Cumhurbaşkanlığı web sitesi o günden bu yana 250 milyondan fazla tıklandı. Reyting rekoru ise, Atatürk'e ait.

YASAKLI BELGESEL REKOR KIRDI

Köşk'ün sitesine, yine Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla konulan Atatürk'lü üç link, günlük aldığı milyonlarca tıklanma sayısıyla büyük ilgi gördü. Bunların arasında tıklanma rekoru ise Atatürk'ün isteğiyle Sovyet yönetmenlerine yaptırılan ve TRT tarafından gösterimi yasaklanan 'Türkiye'nin Kalbi: Ankara' belgeseli oldu. Bu belgesel, 2008 Ağustos'unda siteye konuldu ve ilk gün tam 7 milyon kez izlendi. Atatürk'ün
1932 tarihli Meclis açış konuşması 3 günde 2.3, Atatürk'ün ABD'lilere hitabı da 1 günde 4 milyon kişi tarafından izlenerek yetişmesi güç bir rekora imza attı.

'KOMÜNİST PROPAGANDASI' DEDİLER

1934 yılında SSCB'li yönetmen Sergey Yutkeviç ve Lev Oskaroviç Arnstam tarafından çekilen belgesel, Ankara'nın küçük bir

kasabayken genç Türkiye Cumhuriyeti'nin kalbi olmaya giden öyküsünü anlatıyor. Atatürk'ün isteğiyle hazırlanan bu belgesel, uzun süre tozlu raflarda kalırken, 1969 yılında TRT bu belgeseli yayınlamaya karar verdi. Ancak dönemin genel müdürü Adnan Öztrak, bazı kesimlerden gelen 'Komünizm propagandası yapılıyor' şeklindeki tepkiler üzerine belgeseli yayından kaldırdı. Belgesel daha sonra da yasaklandı. Ağustos 2008'de Cumhurbaşkanlığı sitesine konulan bu belgesel ilk yayınladığı günde tam 7 milyon izleyiciye ulaştı.
Atatürk'ün, TBMM Dördüncü Dönem İkinci Toplanma Yılını açarken yaptığı konuşma, Gül tarafından 1 Ekim 2009'da siteye konuldu. 1 Kasım 1932 tarihli bu konuşmayı 3 günde 2.3 milyondan fazla kişi izledi.

ABD HALKINA MESAJI 4 MİLYON İZLEDİ

'GAZİ Mustafa Kemal'in Amerikalılara Hitabı' başlıklı link Atatürk'ün ABD'nin ilk Türkiye Büyükelçisi Joseph C. Grew'i kabulünde çekilen 1925 tarihli bir görüntü. Ata'nın hitabı şöyle: 'Türk milletiyle Amerika milleti ve karşılıklı olduğuna emin bulunduğum muhabbet ve samimiyetin tabii menşei hakkında birkaç söz söylemek isterim. Türk milleti tab'en demokrattır. Eğer bu hakikat şimdiye kadar medeni beşeriyet tarafından tamamıyla anlaşılmamış bulunuyorsa bunun sebeplerini muhterem sefirimiz Osmanlı İmparatorluğu'nun son devirlerine işaret ederek çok güzel ima ettiler. Diğer taraftan Amerika milletinin benliğini hissettiği dakikada istinat ettiği demokrasidir. Amerikalılar bu mevhibe ile mümtaz bir millet olarak beşeriyet dünyasında arz-ı mevcudiyet eyledi. İşte bu noktadandır ki Türk milleti, Amerika milleti hakkında derin ve kuvvetli bir muhabbet hisseder. Ümit ederim ki bu müşahade iki millet arasında mevcut olan muhabbeti kökleştirecektir. Yalnız bu kadarla da kalmayacak belki tüm beşeriyeti birbirini sevmeye ve bu müşterek sevgiye mani olan mazi hurafelerini silmeye dünyayı sulh ve huzur sahasına sokmaya medar olacaktır. Muhterem Amerikalılar; temsil etmekle mübahi olduğum Türk milletinin yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin insani gayesi işte bundan ibarettir. Bu yüksek gayede Amerika milletinin Türk milletiyle beraber olduğundan şüphem yoktur.'

GÜL SİTEYLE DOĞRUDAN İLGİLENİYOR

Atatürk'ün kaldığı Müze Köşk'ün odalarının geniş açılı objektifle izlenebildiği Köşk sitesine Cumhurbaşkanı Gül özel bir önem veriyor. Gül, siteye konulacak fotoğrafları bizzat seçiyor. Fotoğrafa olan merakı bilinen Gül, 1969 yılında üyesi olduğu Milli Türk Talebe Birliği'nde Fotoğrafçılık Kulübü Başkanı olarak görev yapmıştı. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, sitenin 24 saat haber akışlı olmasını da istiyor. Bu konuda da hazırlıkların sürdüğü öğrenildi. 'RSS' sistemine geçilmesi planlanan site, bu yöntemle basın mensuplarına da kolaylık sağlamış olacak.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr - Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA

- Okuma Sayısı: Bu yazı 6777 defa okunmuştur.