30 Ağustos Zafer Bayramı Tüm Yurtta Kutlanıyor


30 Ağustos Zafer Bayramı Tüm Yurtta Kutlanıyor: 30 /08/ 2010 Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıldönümü. 30 Ağustos Zafer Bayramı bugün tüm yurtta törenlerle kutlanıyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Org. Işık Koşaner'in Anıtkabiri ziyaretiyle başlayacak.30 Ağustos Büyük Zafer'in üzerinden tam 88 yıl geçti. 30 Ağustos her yıl olduğu gibi tüm yurtta yine törenlerle saat 08.45’ten itibaren kutlanmaya başlayacak.Zafer bayramı kutlamaları saat 08.45’te Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in başkanlığındaki heyetin, Anıtkabir'i ziyaret etmesiyle start alacak. Ve arkasından Ankara Atatürk Kültür Merkezi tören alanında resmi geçit töreni düzenlenecek.

Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak bu törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer devlet protokolü de katılacak.İstanbul’daki Zafer Bayramı kutlama programı çerçevesinde İstanbul Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulacak. Saat 11.00 den sonra Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni gerçekleşecek.İki gün önce Genelkurmay Başkanlığı görevini devralan Orgeneral Işık Koşaner, Zafer Bayramı'nın 88. yıldönümü dolayısıyla Merkez Orduevi'nde resepsiyon verecek. Orgeneral Işık Koşaner’in verece

ği bu resepsiyona hükümet yetkililerini eşli bir şekilde davet edip etmeyeceği merak ediliyor.

ZAFER BAYRAMI TARİHÇESİ

30 Ağustos Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulusal bayramıdır. Bu bayram her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil etmektedir.

Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Ankara ve İzmir'de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara'da Anıtkabir'i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk'e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir.

Her yıl, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları bu tarihte mezun verir. Tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olur.23 Ağustos - 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı'yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı'ndan sonra Mustafa Kemal'e mareşal ve gazi unvanları verildi. Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordularının topraktan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen tarrruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Tarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi.

İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Bir kaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı. Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlendi.miş oldu.

Kaynak: http://www.beyazgazete.com

- Okuma Sayısı: Bu yazı 8960 defa okunmuştur.