Atatürk ile Aynı karede Yer Alan Remziye Tatlı Bu Anı Unutamıyor


Atatürk ile Aynı karede Yer Alan Remziye Tatlı Bu Anı Unutamıyor: 29.10.2009 - 12:17 Okul kitaplarında yer alan fotoğrafta, Atatürk ile aynı karede bulunan Remziye Tatlı (87), Atatürk'ü çok özlediğini söyledi.Atatürk'ün, 1937 yılında Adana Kız Enstitüsü'nde tarih dersine girdiği sınıfta bulunan Remziye Tatlı, öğrencilerin ağlayarak ayakta karşıladığı Ulu Önder'in kendilerine "Oturun, geleceğin kültürlü anneleri" diye hitap edişini hiç unutamamış.O günü yıllar sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda tekrar hatırlayan Tatlı, aynı heyecanı yaşadığını ifade etti.Enstitüyü bitirdikten sonra kısa bir süre terzilik yapan, evlendikten sonra da çalışmayı bırakan bir çocuk annesi Tatlı, ulu önderin girdiği dersi hayatı boyunca hiç unutmadığını kaydetti.Atatürk'ün sıraları arasında dolaşırken ona en yakın öğrencilerden olduğunu aktaran Tatlı, bütün okulun onu görünce çok heyecanlandığını, kendisinin de ayaklarını titrediğini dile getirdi.

Atatürk'ün sınıfı gezerken çekilen, kendisinin de yer aldığı fotoğrafı yıllarca okullarda okutulan çeşitli kitaplarda görüp onur duyduğunu anlatan Tatlı, "19 Kasım 1937'de Ata Adana'ya geldi. Garda trenden iner inmez kız lisesine gideceğini ve tarih dersine gireceğini söylemiş. Okuldan bu kon

uda duyuru yapılmıştı. Bizim sınıfın dersi de tarihti. Ulu Önder Atatürk derse girdiğinde hepimiz ayağa kalktık. O bize 'Oturun geleceğin kültürlü anneleri' diye hitap etti. Yanımda durdu. Tahtaya kaldırdığı bir arkadaşımıza 4 soru sordu, hepsini bildi. Gözleri mavi, saçları sarı ve çok şıktı. O ölecek insan değildi. Öğretmenimiz heyecandan sınıfta duramamıştı. Daha sonra Atatürk öğretmenizi yanına çağırtarak ondan bizimle ilgili bilgi aldı." diye konuştu.Fotoğraftaki iki arkadaşının da hayatını kaybettiğini aktaran Tatlı, o günün anlatılacak gibi olmadığını vurguladı.

"Ömrümden 15 yıl alsalar ona verseler razıydım." diyen Tatlı, "Ben bu huzuru ona borçluyum. O almasaydı hür gezebilir miydim? Türk milleti Türk gençliği hep onun izinden gitsin. İnşallah bunu görürüm." şeklinde konuştu.Tatlı, Atatürk'ün Hatay'a geçmeyi düşündüğünü, ancak hastalığı nedeniyle Adana'da bir gece kaldıktan sonra Ankara'ya dönmek zorunda kaldığını hatırlattı.O günden geriye kalan fotoğrafa tesadüfen ulaştığını aktaran Tatlı, "Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nin polis merkezi odasında fotoğrafa rastladım. Hastanede arkadaşımın kızı fotoğrafı görmüş. Bana, 'Polislerin odasında asılı takvimde bulunan fotoğrafta Atatürk'ün yanındaki kız senin çocukluk fotoğraflarına çok benziyor' dedi. Merak ettim. Ben de hastaneye gittim. Takvimdeki fotoğrafa baktım ki benim." diye konuştu.O zamana kadar yayınlandığı kitaplarda kimsenin dikkatini çekmediğini belirten Tatlı, Adana'da Cumhuriyet kutlamalarında valilik tarafından özel olarak kabul görüyor.Seyhan Belediyesi'nin geçen yıl açtığı 'Atatürk Seyhan'da' konulu fotoğraf sergisinde de Atatürk ile birlikte olduğu fotoğrafı yer aldı.Remziye Tatlı'nın daha önce çeşitli tarih ve diğer ders kitaplarında yer alan fotoğrafı, halen ilköğretim okullarında 5. sınıflar için okutulan, Ayşe Baş'ın yazdığı Türkçe ders kitabının Atatürk Ünitesi bölümünde yer alıyor.

Kaynak:DHA - SamanyoluHaber

- Okuma Sayısı: Bu yazı 6403 defa okunmuştur.