Ülkü Adatepe'den Anlamlı Bir Ziyaret Daha...


Ülkü Adatepe'den Anlamlı Bir Ziyaret Daha...: Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe, Karşıyaka Latife Hanım Köşkü ile Zübeyde Hanım Kabri’ni ziyaret etti. Latife Hanım Köşkü’nde, Ata'sı ile buluştu.Atatürk’ün balmumu heykeli önüne geldiğinde duygularına hakim olmaya çalışan Ülkü Adatepe “ Bu ziyaret beni çok heyecanlandırdı. Anılarımı yaşar gibiyim. Bu güzelliği sağlayanlara gönülden teşekkür ediyorum.” Dedi.Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın şehir dışında olması nedeniyle Ülkü Adatepe’yi Başkan yardımcısı Kamuran Türkün ile Belediye Meclisi Kültür Komisyonu üyeleri gezdirdi. Karşıyaka Belediyesi eski Meclis üyesi Yıldırım Karakaplan ile birlikte Karşıyaka’ya gelen Ülkü Adatepe, öncelikle Latife Hanım Kabri’ni ziyaret etti. Parkın bakımı, çevresinde yapılan değişiklikleri ve halkın gösterdiği ilgiden etkilendiğini belirten Adatepe, “Karşıyakalıların Atatürk’ün mirasına nasıl sahip çıktıklarını gördüm, çok mutlu oldum.” Dedi.

Daha sonra Karşıyaka Belediyesi tarafından kamulaştırılarak aslına uygun hale getirilerek halka açılan Latife Hanım Köşkü’nü gezen Ülkü Adatepe, hem binanın özgün hazırlanmasından hem de heykellerden çok etkilendi. Atatürk’ün balmumu he

ykeli önüne geldiğinde heyecanlanan manevi kızı Ülkü, “Buranın güzelliğini daha önce duymuştum. Gelip gezince çok etkilendim. Emeği geçen başta Belediye Başkanı Cevat Durak olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. “ dedi.Köşke bir yıl içerisinde 200 bin kişinin ziyaret ettiğini duyunca da, “İzmirliler Ata’sına çok bağlı, onun eserlerini korumaya özen gösteriyor. “ diyen Ülkü Adatepe, daha sonra anı defterine duygularını aktardı.Ülkü’ye, köşkün küçük bir maketi Başkan Yardımcısı Kamuran Türkün tarafından hediye edildi.. Karşıyaka Belediyesi’ni de ziyaret eden Ülkü Adatepe, Atatürk’ün mirasının korunmasında emeği geçenlerin unutulmayacaklarını söyledi.

Kaynak: Millyet blog - İzmir - 14.08.2009 - 07:54

- Okuma Sayısı: Bu yazı 10963 defa okunmuştur.