Atatürk'ün Eleni Aşkını Hatırlatacak


Atatürk'ün Eleni Aşkını Hatırlatacak: 18/10/2009 Makedonya Cumhurbaşkanı, Atatürk’ün babasının Üsküp’teki evinden Türkiye’ye taş getirerek,'Taş, Atatürk’le ilgili şeyleri hatırlatacak, ilk aşkı Eleni’yle tanıştığı yeri hatırlatacak' dedi.Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, Atatürk’ün babasının Üsküp’teki evinden Türkiye’ye taş getirerek, “Evin temelinden buraya getirdiğimiz taş Atatürk’le ilgili şeyleri hatırlatacak, ilk aşkı Eleni’yle tanıştığı yeri hatırlatacak” dedi.Cumhurbaşkanı Gül, dün Çankaya Köşkü’nde Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov’u resmi törenle karşıladı.

Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından iki cumhurbaşkanı ortak açıklama yaptı. İvanov, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilere dair bir soruyu yanıtlarken, Üsküp’teki Kurşunlu Han’da Türk Kültür Merkezi açılacağını söyledi.Üsküp yakınlarındaki Kocacık Köyü’ndeki Atatürk’ün babası Ali Rıza Bey’in evi hakkında da bilgi veren İvanov, evin dekorasyonunun otantik haliyle mi, yoksa turistik ihtiyaçlara göre mi yapılacağı konusu üzerinde çalışıldığını anlattı.

Gül de, İvanov’un Türkiye’ye güzel bir jestle geldiğini belirterek, taşın Anıtkabir Komutanlığı’na verildiğini söyledi. Gül, İvanov’a ve Kocacık Belediyesi’ne gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür etti.Mustafa Kemal’in Askeri İdadi’de öğrenci olduğu yıllarda ilk aşkı Manastırlı Eleni Karinte idi. Bir Rum iş adamının kızı olan Eleni ile Mustafa Kemal’in evlenmesine aileler izin vermemişti. Bu aşktan sadece, babasının daha sonra kahyasıyla evlendirdiği Eleni’nin Atatürk’e yazdığı aşk mektubu kaldı. Manastır Kültür Müzesi olarak kullanılan Askeri İdadi’deki anı odasında bu mektuplar da bulunuyor.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

- Okuma Sayısı: Bu yazı 6972 defa okunmuştur.