Atatürk'ün Hacıbektaş'a Gelişinin 91'nci Yılı Kutlandı


Atatürk'ün Hacıbektaş'a Gelişinin 91'nci Yılı Kutlandı: 22/12/2010 BÜYÜK Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Hacıbektaş ilçesine gelişinin 91'nci yılı düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalar sabah saatlerinde Hacıbektaş Belediyesi önündeki Atatürk Anıtına, çelenk sunulmasıyla başladı. Atatürk'ün, Hacıbektaş' a gelişini temsilen, atletler tarafından Vali Aydın'a bayrak teslim edildi.Daha sonra Vali Aydın beraberinde Garnizon Komutanı Jandarma Albay Turgay Aras, Cumhuriyet Başsavcısı Necmettin Saygın, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Gurulkan ve protokol üyeleri ile Atatürk'ün konakladığı Celalettin Efendiye ait Atatürk Evini gezdi.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk'ün ilçeye ziyaretinde buradaki aydınlara ilk kez Cumhuriyeti kurmak istediğini açıkladığını söyledi. Büyük Önderin Hacıbektaş'a gelişinin 91. yılını büyük bir gurur ve onurla kutladıklarını anlatan Selmanpakoğlu; "Bugün burada O'nun gösterdiği yolda ve hedefte yol alacağımızın Kemalizm'in ve Atatürk düşüncelerinin muhasebe ve hesaplaşmalarını yapacağız. Mustafa Kemal Atatürk Sivas Kongresi öncesi ilk olarak Ankara'ya daha sonra da Hacıbektaş'a özel olarak gelmiştir. Burada bir gece konaklayan Atatürk yurdu kurtarmak ve yeni bir cumhuriyetin kurulmasını ilk kez burada ilçemizin aydınlarına bahsetmiştir" dedi. Program Kültür ve Turizm Bakanlığı Hacıbektaş Semah ekibinin gösterileri ile sona erdi.

Bu arada 4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında yapılan 'Sivas Kongresi' sonrasında 22-23 Aralık günlerinde Hacıbektaş'a gelen Atatürk, ilçedeki Çelebilere ait evde ağırlanmıştı.

Kaynak: http://sondakika.com

- Okuma Sayısı: Bu yazı 10301 defa okunmuştur.