19 Mayıs'ta Atatürk'ün Samsun'a Çıkışı Canlandırılacak


19 Mayıs'ta Atatürk'ün Samsun'a Çıkışı Canlandırılacak : Samsun 19 Mayıs'a hazırlanıyor. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda her yıl çeşitli etkinliklere sahne olan ve özel bir kutlama programı yapılan Samsun'da bu yılki kutlamalar 30 Mayıs'a kadar devam edecek. Kutlamalar kapsamında 30 Mayıs 1919'da gerçekleştirilen Havza Mitingi de tarihsel geçmişi yansıtacak şekilde canlandırılacak.Samsun'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenecek. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda her yıl çeşitli etkinliklere sahne olan ve özel bir kutlama programı yapılan Samsun'da 90. yıl kutlamaları kapsamında da çok sayıda kültürel ve sportif etkinlik gerçekleştirilecek.

Samsun Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ve 30 Mayısa kadar devam edecek festival niteliğindeki kutlamalarda, açık hava konserleri, çeşitli gösteriler, panel, sempozyum, sergi, tiyatro ve sportif faaliyetler yer alıyor.Kutlamalar kapsamında 15 Mayıs'ta ''19 Mayıs ve Milli Mücadelede Samsun'' konulu bir sempozyum düzenlenecek. Ondokuzmayıs Üniversitesi tarafından düzenlenen sempozyuma tarihçi, araştırmacı ve öğretim görevlileri katılacak.

17 Mayıs'ta ise Büyük Önder Mus

tafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'dan Samsun'a yaptığı yolculuk anısına TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın da katılımı ile parlamenterler, bilim ve sanat insanları, basın-yayın temsilcileri ile 81 ilden gelen kompozisyon birincisi öğrencilerin de aralarında bulunduğu heyet, Samsun Feribotuyla İstanbul'dan Samsun'a hareket edecek. 18 Mayıs'ta Samsun'da olacak heyet törenle karşılanacak.Aynı gün Doğu Park Amfi Tiyatro'da Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun gösterisi ile Halk Müziği Konseri düzenlenecek.

Samsun'a çıkış

19 Mayıs günü ise Büyük Önder'in Samsun'a çıkışı, ''Sonsuzluğa Atılan Adım'' adlı oratoryo ile canlandırılacak. Ardından da katılımcılar, Büyük Önder'in Samsun'a çıktığı alanda düzenlenen iskelenin de yer aldığı Kurtuluş Yolu'ndan Atatürk'ün Samsun'a gelişinde konakladığı zamanında otel olarak kullanılan bugünkü Gazi Müzesi'ne bir yürüyüş gerekleştirecekler.19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenleri kapsamında ise Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü Konseri, Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi Türk Yıldızları'nın gösterisi ve Atatürk için hazırlanan doğum günü pastasının kesilmesi gibi etkinlikler yapılacak.

20 Mayıs'ta ise AKM küçük salonda ''Atatürk ve Türk Dünyası'' konulu bir panel düzenlenecek.25 Mayıs'ta da Büyük Önder'in Kavak üzerinden Havza'ya gelişinin 90. yılı dolayısıyla ilçe stadında tören düzenlenecek.

Canlandırma mitingi

30 Mayıs'ta Atatürk'ün 28 Mayıs 1919 tarihli Havza Genelgesi doğrultusunda 30 Mayıs 1919'da Havza'da gerçekleşen ve Türk Milleti'nin kurtuluşu ve bağımsızlık iradesini açık bir kararla gösteren tarihi Havza Mitingi senaryo gereği aslına uygun olarak ve halkın katılım ile canlandırılacak.Tarihsel geçmişi yansıtacak malzeme ve kıyafetlerle desteklenecek etkinliğe, Devlet Tiyatroları sanatçıları da katkı verecek. Kutlama etkinlikleri arasında çeşitli sergi ve gösterilerle sportif faaliyetler de yer alacak.

Kaynak: 14 Mayıs 2009 AA - Samsun

- Okuma Sayısı: Bu yazı 16448 defa okunmuştur.