Zülfü Livaneli'den Dev Bir Atatürk Filmi: Veda


Zülfü Livaneli'den Dev Bir Atatürk Filmi: Veda: 23/12/2009 Dünya sinema tarihinde Ghandi, De Gaulle, Mandela, Napolyon gibi büyük liderleri anlatan sinema filmlerinin arasındaki önemli bir boşluğu dolduracak olan Veda isimli film, Zülfü Livaneli’nin kaleminden ve gözünden beyazperdeye taşınıyor.Selanik’te çocuklukta başlayan arkadaşlığın önce silah arkadaşlığına ve daha sonrasında ise cumhuriyetle birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştüğü bir hayatın hikayesi:Atatürk ve Salih Bozok…

“Veda” isimli film, Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikâyesi… Çekimlerine 27 Ekim’de başlanan filmin senaryo çalışması 3 yıl sürdü ve çekimler 7 haftada tamamlandı. Yapımcılığını Kamera Film’in, senaryosunu ve yönetmenliğini Zülfü Livaneli’nin üstlendiği filmin müzikleri de yine konunun ruhuna uygun olarak Livaneli tarafından hazırlanmış.

“Veda” isimli filminin başrollerinde ise Sinan Tuzcu, Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert, Özge Özpirinçci, Ezgi Mola ve Burhan Güven yer alıyorlar.Tamamı yerli sermaye ile hazırlanan bu projede, 13 kişilik İtalyan ve Alman teknik ekip görev aldı. Ünlü Alman görüntü yönetmeni Peter Steguer’in yanı sıra İtalyan sanatçılar Aldo Signoretti (Saç) ve Vittorio Sodano (Makyaj) bu ekibin içindeki isimlerdendi.Tasarımlarını Baran Uğurlu’nun yaptığı kostümler dönemine uygun olarak eskitildi, renklendirildi ve işlendi. “Veda” filmi 2010 Mart ayında vizyona girecek.

Kaynak: http://www.haberturk.com

- Okuma Sayısı: Bu yazı 7646 defa okunmuştur.