23 Nisan ile İlgili Kompozisyon – 23 Nisan Konulu Kompozisyon


23 Nisan ile İlgili Kompozisyon – 23 Nisan Konulu Kompozisyon : Egemenliğimizi kaybetmek üzereyken elimize geçen her fırsatı kullanmamız gerektiğini biliyorduk. Biz Türküz... En güçlü devlet için, ülke için, vatan, millet, bayrak için... Güçlük üstüne adadık kendimizi bu yola. Ülkemizin geleceği için dönüyordu dünya ve o dünya ki bizim eksenimizdi. Demokrasi yakındaydı biliyorduk. Haydi şimdi sıra onlarda öğrenin bakalım!

Bütün topraklarımız düşman elinde, işgaldeyken ulu önderimiz önce Samsun'a çıktı. Sonra Ankara’da Meclisi açtı. Attığımız her adımda planlı ve dikkatli olmamız gerekiyordu. Düşman ısrarla ülkeyi isterken, sonu olmayan yolda yürüdüğünün farkında değildi. Sonunda Paşam 23 Nisan 1920'de açtı meclisi, konuştu, tartıştı, karar verdi. Ne mi yapıyoruz bu topraklar için? Ya ölürüz, ya ölürüz!..

Adım adım yaklaşıyorduk demokrasi ile harika bir hayata. Zorluk çıkmadı mı? Tabiki… O zamanlar bütündük biz. Gelecek de bütünlüğü korumak içindi. Varlığımız şehitler. Artık rahat ol Mehmetçik. Ben varım, biz varız... Bu topraklarda Türk kanı dökülmüşse ben bu vatanı kolay kolay bırakmam. Her şey Cumhuriyet, hürriyet, demokrasi, bayrak aşkına.
SONSUZ SAYGILARIMLA

Yazan: Sena ÖZDEMİR, Şht. Alb. İbrahim Karaoğlanoğlu İ.Ö.O, 6/A
Sınıfı Öğrencisi – 2012

- Okuma Sayısı: Bu yazı 34610 defa okunmuştur.