Atatürk Haftası Hangi Tarihler Arasındadır


Atatürk Haftası Hangi Tarihler Arasındadır: Ulu Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılarak sonsuzluğa intikal ettiği tarih olan 10 Kasım gününü barındıran hafta yani 10-16 Kasım tarihleri arasında kalan haftaya Atatürk haftası adı verilmektedir. Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği tarih olan 10 Kasım gününü içerisine alan bu hafta içerisinde Atatürk’e duyulan sevgi ve saygıyı ve ona karşı duyduğumuz büyük şükran hislerimizi ifade etmek maksadıyla törenler yapılır; bu törenler esnasında bayraklar yarıya indirilir. Ülkemizin kurtarıcısı ve de devletimizin kurucusu olan Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde saat dokuzu beş geçe aramızdan ayrılmıştır. Bu sebeple o tarihten günümüze değin 10 Kasım ile başlayan hafta, memleketimizde Atatürk Haftası kabul edilmiştir.

Bu hafta içinde yer alan 10 Kasım günü, Atatürk'ün hayatı, vatanseverliği, inkılâp ve ilkeleri anlatılır. Atatürk’ün daha iyi anlaşılabilmesi için açık oturumlar düzenlenir. Radyo ve televizyonlarda, Atatürk'ün konuşmaları kendi sesinden verilir. Atatürk ile ilgili filmler yayınlanır. Onun Ölüm anı olan saat dokuzu beş geçe "ti" sesi ile saygı duruşunda bulunulur. Kara ve deniz vasıtaları oldukları yerde durarak sirenlerini ve kornalarını çalarlar. Düzenlenen anma törenlerinde Ulu Önder Atatürk’ün hayatı, inkılâp ve ilkeleri anlatılır, seçkin Atatürk şiirleri okunur.

Kaynak: Bu bilgiler En kapsamlı Atatürk Sitesi – www.ataturkinkilaplari.com tarafından derlenerek sevgili öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 50858 defa okunmuştur.