23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Neden Kutlanır


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Neden Kutlanır: Atatürk’ün 23 Nisan’ı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmasının nedeni Türkiye’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılmasıdır. Böylelikle egemenliğin padişahın değil halkın olması kutlanmaktadır. Ulusal Egemenlik ise egemenliğin ulusun olmasıdır. Ulusal Egemenliğin olduğu ülkelerde güç halkındır. Ulusal Egemenlik ayrıca bir vatan üstünde yaşayan halkın bütün kararlarını kendisinin verebilmesidir. Osmanlı devletinde ve öncesinde Egemenlik padişaha aitken devleti padişah yönetirdi ve millet adına söz söyleme hakkı sadece ona aitti. Ama TBMM’nin açılmasıyla padişahlık sona erdi. Siyasi partiler ve halkın serbest oy hakkı Ulusal Egemenliği arttırdı. Bu yüzden güç halkın olmuştur.

Sonuç olarak: Atatürk ve Türk milleti yeni Türkiye için büyük çabalar göstermiş, Atatürk padişahlık düzeninden sonra milli iradenin tecelli ettiği TBMM’nin açılış tarihi olan 23 Nisan gününü geleceğin büyüğü olarak ülke yönetiminde söz sahibi gördüğü çocuklara bayram olarak armağan etmiştir. Bu yüzden çocuklar Mustafa Kemal Atatürk’e ne kadar teşekkür etse azdır.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nasıl Kutlanır
-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Neden Kutlanır

- Okuma Sayısı: Bu yazı 57444 defa okunmuştur.