Atatürk Niçin Batı Medeniyetini Örnek Almıştır


Atatürk Niçin Batı Medeniyetini Örnek Almıştır: Atatürkçülük Batı uygarlığını çeşitli nedenlerle benimsemiştir.

1- Hiçbir uygarlık, tek bir dinin, bir milletin eseri değildir. Medeniyet, milletler arası bir çabanın ürünüdür. Bir ülkenin sınırlarını taşar. İnsanlığın ortak malı olmalıdır. Türk Devrimi sözlüğünde Bati uygarlığı çeşitli terimlerle ifade edilmiştir: "Muasır medeniyet", "Garplılık, medeni milletler ailesi', "müşterek medeniyet" gibi…

2- Batı uygarlığı hakim uygarlıktır. Tek "medeniyettir". Onunla yarışacak, ondan daha güçlü, ona karşı koyacak, ona eş bir başka uygarlık yoktur, En kuvvetli olduğuna ve önüne geçilemeyeceğine göre ona katılmak hayati bir zorunluluktur. Bir varoluş, bir kalkınma davasıdır. Doğu'dan Batı’ya yöneliş tarihsel bir kanundur.

3- Şu halde, Türk Devriminin kesin kararı: Batı ailesi arasına girilecektir. Başka bir seçim olanağı yoktur. Devrimciler, turistlere hediyelik eşya satan bir mağazadan hatıralık alır gibi, uygarlık beğenmemişlerdir. Zaten başkası yoktur ki.. Karar, Tanzimatçı ve Meşrutiyetçi tereddütlerden arınmıştır, kesindir: Batılı olacağız.

4- Devrimci karar kesin olmakla beraber, Batı hayranl

ğı gibi fantezi ve duygusal bir beğenişin de sonucu değildir. Sorun, yirminci yüzyıl gibi bir teknoloji çağında, Türk insanını da Batılı insan ve vatandaş gibi, onurunu ve benliğini, özgürlük ortamı içinde geliştirme olanağı veren bir düzene ulaştırmaktır. Batılı insanın son yüzyılların üretim ve organizasyon yöntemlerindeki devrimler sonucu elde ettiği olanaklara, Türklerin de kavuşması isteğidir.

5-Türkler Bati uygarlığı ailesi içine girebilirler, çünkü eski, İslam öncesine uzanan bir medeniliğe sahiptirler. Uygarlık Türklere yabancı değildir. Aksine, Türkler, "ortak uygarlığa" kendi yardımlarını getireceklerdir.

6-Tutucu düşüncenin tamamıyla karşısında bir fikirle, Türkler Batı uygarlığı içinde, benliklerini yitirmeyeceklerdir. Bu karşılaşmadan "Unutulmuş eski ve medeni hasletleriyle mesut bir sentez, tarihsel ve doğal bir kanun olarak, gerçekleşecektir.,Sonuç: Bati uygarlığına giriş bir yaşama ilkesidir.

Kaynak: Devrim Hareketleri İçinde Atatürkçülük - Cumhuriyet Yayınları

Bu başlıklar da ilginizi çekebilir:

- Çağdaşlaşma ve Batılılaşma İlkesi

- Okuma Sayısı: Bu yazı 2121 defa okunmuştur.


selami yuğcuer diyor ki:

Atatürk'ün batı nedeniyetini örnek almasının sebebi bence her yönüyle çağdaş bir ülke kurmak isteğidir.

mevlüde ataman diyor ki:

Atatürk'ün batı medeniyetini niçin örnek aldığını özellikle maddeler halinde çok güzel özetlemişsiniz. harika...

taha yorulmaz diyor ki:

tam aradığım başlıktı teşekkür ederim hazırlayanın ellerine sağlık