Özel Okullara Atatürk Köşesi Zorunluluğu Tekrar Getirildi


Özel Okullara Atatürk Köşesi Zorunluluğu Tekrar Getirildi : 31/10/2009 Okul öncesi, ilk ve ortaeğitim düzeyinde faaliyet gösteren özel okullara tekrar 'Atatürk köşesi' oluşturma zorunluluğu getirildi.Özel öğretim kurumlarında daha önce yapılan yönetmelik değişikliği ile kaldırılan 'Atatürk Köşesi' yeniden zorunlu hale getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik ile gelen düzenlemeler şöyle:

-Daha önceki yönetmelikte yer alan 'Ruhsat alma' başlıklı maddeye, 'Atatürk Köşesi' başlıklı bir bölüm eklendi. Buna göre, özel okul öncesi eğitim kurumlarında, eğitim etkinliklerinin yapıldığı alanların dışında, Atatürk inkılap ve ilkelerini içeren anlamlı bir kompozisyon oluşturacak şekilde Atatürk köşesi düzenlenecek.

-Özel ilköğretim okullarında Atatürk köşesi, okul binasının girişinde, uygun bir yerde temiz, düzenli, Atatürk'ün hayatını, inkılaplarını yansıtacak ve anlamlı bir kompozisyon oluşturacak şekilde düzenlenecek.

-Özel ortaöğretim okulları ile diğer özel öğretim kurumlarında ise yönetimin bulunduğu binanın girişinde kolayca görülebilecek en uygun yerde Atatürk köşesi oluşturulacak.

Atatürk köşesine zeminden yüksekte, Atatürk'ün büstü veya maskı konulacak. Atatürk'ün fotoğrafı, Türk Bayrağı, İstiklal Marşı ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi uygun biçimde asılacak. Atatürk köşesinde madalyon, gravür, fotoğraf, Atatürk'ün eğitimle ilgili sözleri ile kitap, tablo ve levhalara da yer verilebilecek.

-Bedensel özürlü bireylere ait öğretim programı uygulayan özel eğitim okulu açılacak binaların, giriş katının üst veya alt katı olması halinde binada bedensel özürlü bireylerin kullanımı için gerekli standartlara uygun asansör bulunması gerekecek.

-Bakanlıkça açılması uygun görülen tüm özel okullara 5 işgünü içinde kurum açma izni verilecek. Raporda eksiklikler belirtilmiş ise bu eksikliklerin giderilmesi için kurucu veya kurucu temsilcisinin taahhüdü doğrultusunda valilikçe en fazla 60 gün ek süre verilebilecek. Verilen ek süre içinde eksikliklerini tamamlayamayan kuruma ait belgeler, kurucu veya kurucu temsilcisine iade edilecek.

Kayak:(Radikal)

- Okuma Sayısı: Bu yazı 8047 defa okunmuştur.