Ulus'taki Atatürk Anıtını Rezil Ettiler


Ulus'taki Atatürk Anıtını Rezil Ettiler: 18/10/2009 Altın rengine boyanan Ulus’taki anıt temizlendi ama rengi tutturulamadı!Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin üzerindeki kuş pisliklerini temizletmek istediği, ancak temizlikçi firmanın belediyeye “jest” olsun diye altın sarısına boyadığı Ulus meydanındaki tarihi bronz Atatürk Anıtı, tamamlanan çalışmalar ile yaldızlı renginden büyük oranda kurtarıldı. Ancak, orijinal rengini kaybeden anıt, bu defa da kirli kahverengi bir renk aldı.Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin, 13 Ekim Ankara'nın başkent oluşu kutlamaları öncesinde Ulus'taki Atatürk Anıtı'nı temizletmek istemeleri skandalla sonuçlanmıştı.

50 kişilik ekip temizledi

Büyükşehir Belediyesi'nin rutin temizlik ve bakım işlerini de yapan Serkim Temizlik Firması, heykelin yer yer sararan kısımlarından hareket edip, orijinal rengi olduğunu düşünerek, 82 yaşındaki tarihi anıtı, altın sarısına boyamıştı. Skandalın ortaya çıkmasının ardından, Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi'nin gözetiminde oluşturulan 50 kişilik bir ekip, heykeli eski haline getirmek için çalışma başlattı. Ekibin içinde Serkim Temizlik Firması elemanları da yer aldı.

BACAK KİREÇ GİBİ OLDU

Ekibe, dört heykeltıraş da teknik destek verdi. Çalışmalar sonucu heykelin yaldızlı rengi büyük oranda temizlendi, ancak bu kez de heykel, kirli kahverengi bir renk aldı. Yaldızlı renk, halen daha bazı bölümlerde fark edilirken, Atatürk'ün atının arka sol bacağı ise yer yer kireç rengini aldı. Yetkilileri, temizlik çalışmasının Abdi İpekçi Parkı'ndaki “el” heykelini ve İnsan Hakları Anıtı'nı da yapan Metin Yurdanur'un gözetiminde gerçekleştirildiğini söyledi.

Kaynak:http://www.haberkapisi.com

- Okuma Sayısı: Bu yazı 6400 defa okunmuştur.