CHP Lideri ATATÜRK Siluetini İzledi


CHP Lideri ATATÜRK Siluetini İzledi: CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ardahan’ın Damal ilçesi Yukarı Gündeş köyündeki Karadağlar sırtlarına yansıyan Atatürk Siluetini izledi. Baykal, siluetin yarım görünmesi üzerine,"Türkiye’nin bugünkü şartlarında bu kadar. Arif olan anlar. Anlayan anladı" diye konuştu.Baykal, Ardahan ziyareti kapsamında Damal Belediye Başkanlığı’nı ziyaret ederek, burada vatandaşlarla sohbet etti. CHP’ye oy verdikleri için vatandaşlara teşekkür eden Baykal, sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla hizmet edeceklerini vurguladı. Baykal, CHP’li belediyelerin dayanışma içinde çalışacaklarını dile getirerek, vatandaşın sorunlarını bildiklerini ve bunlara çözüm üretmeyi sürdüreceklerini söyledi.

Baykal, daha sonra beraberindeki parti yöneticileri ve milletvekilleriyle birlikte Yukarı Gündeş köyüne gelerek, Karadağlar sırtlarına yansıyan Atatürk siluetini izledi. Siluet yarım görününce, "Türkiye’nin bugünkü şartlarında bu kadar. Anlayan anladı" diye konuştu. Siluetin tam olarak belirmesinin ardından ise, "Bakın bize gülümsedi, tam çıktı" diyerek sevincini gösterdi. Siluetle ilgili CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ten bilgi alan Baykal, eliyle silueti işaret ettiğinde ise katılımcılar

tarafından alkışlandı. Silueti görmek için binlerce vatandaş alana akın etti.

SİLUETİN İLK ORTAYA ÇIKIŞI

Atatürk silueti, ilk defa 1954’te Yukarı Gündeş Köyü’nde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından görüldü. Siluetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildi. Kumru, 1988 yılında bu fotoğrafıyla bir gazetenin düzenlediği amatör fotoğrafçılık dalında birincilik ödülü elde etti.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 6439 defa okunmuştur.