Sakarya Zaferi'nin 90. Yıl Dönümü Duatepe'de Törenlerle Kutlandı


Sakarya Zaferi'nin 90. Yıl Dönümü Duatepe'de Törenlerle Kutlandı: 13/09/2011 Sakarya Zaferi'nin 90. yıl dönümü kapsamında Duatepe'de tören bir düzenlendi. Etkinliklerde Ankara'nın Polatlı ilçesindeki Atatürk Anıtı'na ve Sakarya Şehitliği'ne çelenk sunuldu, Duatepe'de de tören bir düzenlendi. Törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek,Genelkurmaybaşkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Deniz KuvvetleriKomutanı Oramiral E. Murat Bilgel, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu,AnkaraValisi Alaaddin Yüksel, bazı milletvekilleri ile çok sayıda asker, muharip gazi ve vatandaşlar katıldı.

Protokol ile diğer katılımcılar, tören alanına ellerinde Türk bayrakları bulunan Polatlı Belediyesi Yaz Spor Okulu öğrencileri ve tarihi bölüğün arasından yürüyerek geldi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal ile Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Duatepe Şehitliği'ne çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinden sonra Prof. Dr. Neşe Özden, Sakarya Savaşı'nın önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Özden, Sakarya Meydan Muharebesi ile savunma savaşının bittiğini, strateji

k savaşın ön plana geçtiğini belirterek, ''Sakarya Savaşı'nda çok sayıda subay kaybı olduğu için bu savaş, 'subay savaşı' olarak da nitelendirilir'' dedi.

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ BU SENE BİR FARKLI CANLANDIRILDI

Konuşmanın ardından, Sakarya Meydan Muharebesi verilen bilgiler eşliğinde canlandırıldı. Savaşın canlandırılmasında bu yıl Yunan komutanlar da Sakarya Savaşı'nı kendi pencerelerinden anlattı. Polatlı Topçu ve Füze Okulunda görevli personelin rol aldığı canlandırmada Türk askerinin yaşadıkları sahnelenirken, izleyenlerden bazıları gözyaşlarını tutamadı. Gösteride verilen tarihi bilgiler zaman zaman Yunanca şarkılarla desteklendi. Canlandırma, Mehmetçiğin Duatepe'ye Türk bayrağını dikmesiyle sona erdi. Ankara Seymen Grubu'nun gösterisinin ardından Kara Havacılık ve Hava Kuvvetleri unsurları gösteri geçişi yaptı. Törenin sonunda Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, TBMM Başkanı Çiçek ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'e şükran plaketi sundu. Törenin sonunda Orgeneral Özel, alandan ayrılırken Sakarya Zaferi'ne ilişkin değerlendirme isteyen gazetecilere, ''Kutlu olsun'' karşılığını verdi.

Kaynak: http://www.samanyoluhaber.com

- Okuma Sayısı: Bu yazı 9314 defa okunmuştur.