Atatürk'ün Başlattığı Festival İzmir'de Yaşatılıyor


Atatürk'ün Başlattığı Festival İzmir'de Yaşatılıyor: 28.09.2009 - 10:15 Mustafa Kemal Atatürk'ün 1935 ve 1936 yıllarında İstanbul Beylerbeyi Sarayı'nda başlattığı, ancak o günden sonra bir daha yapılamayan "Balkanlılar Halk Oyunları Festivali" İzmir'de yeniden yaşatılıyor. Şehirdeki Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu'nun işbirliğiyle canlandırılan festival, bu yıl beşinci defa düzenlenecek. Renkli bir programla altı gün boyunca bayram havası estirmeyi amaçlayan festival, 2-7 Ekim arasında yapılacak.

Büyükşehir Belediyesi, festivalin bütün İzmirlilere ulaşmasını hedefleyerek geniş yelpazeli bir program hazırladı. Bu amaçla Cumhuriyet, Konak ve Gündoğdu meydanlarının yanı sıra başta ilçelerdeki meydanlar, otobüs son durakları ve parklar olmak üzere halkın yoğun bulunduğu noktalarda halk dansları gösterileri sunulacak. Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nda Haris Alexiou konseri, Gündoğdu Meydanı'nda ise Anadolu Ateşi dans gösterisi sergilenecek. Festivale, 10 ülkeden toplam 400 kişilik halk oyunu ekipleri katılacak.

İlk gün Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'ndeki Kemal Baysak Özel Koleksiyon sergisi açılacak. Cumhuriyet Meydanı'ndaki açılıştaki konuşmalar, seremoni ve ilk gösterilerin ardından Konak'a kadar kortej yürüyüşü yap

lacak. Aynı gün Konak Meydanı'nda halk dansları gösterileri, saat 21.00'de de Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nda Haris Alexiou konseri olacak.

3 Ekim Cumartesi Sarnıç Meydanı, Şemikler Fikri Altay Futbol Sahası ve Alsancak Dominik Caddesi'nde, 4 Ekim Pazar Gültepe otobüs son durağı, Narlıdere Demokrasi Meydanı ve Çamdibi Atatürk Parkı'nda, 5 Ekim Pazartesi Urla Cumhuriyet Meydanı, Karşıyaka Çarşı girişi ve Çiğli Yeni Mahalle Pazaryeri'nde, 6 Ekim Salı Gaziemir Meydanı ve Buca Çevik Bir Meydanı'nda halk dansları gösterileri yapılacak. Son gün olan 7 Ekim Çarşamba saat 21.00'de ise Gündoğdu Meydanı'ndaki Anadolu Ateşi ile festival programı sona erecek.

Kaynak:(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı)

- Okuma Sayısı: Bu yazı 7064 defa okunmuştur.