30 Ağustos Zafer Bayramı Törenlerle Kutlanıyor


30 Ağustos Zafer Bayramı Törenlerle Kutlanıyor: Generkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ve Kuvvet Komutanları Zafer Bayramı nedeniyle Anıtkabir’i ziyaret etti.30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Anıtkabir’deki tören Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık’ın aslanlı yoldan yürüyüşüyle başladı. Bu yürüyüşte, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı Orgeneral Bilgin Balanlı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ve askeri erkan da bulundu.

Orgeneral Başbuğ ve beraberindekiler, Büyük önder Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu. Orgeneral Başbuğ, Atatürk’ün mozolesine üzerinde “Türk Silahlı Kuvvetleri” yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan bir de çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Orgeneral Başbuğ ve törene katılanlar, Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

ANITKABİR ÖZEL DEFTERİNE YAZILANLAR

Daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçen Orgenera

l Başbuğ, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:“Ulusumuzun büyük önderi, ordularımızın ebedi Başkomutanı, eşsiz devlet adamı yüce Atatürk, Üstün liderliğinizde Türk milleti ve ordusuyla gerçekleştirdiğiniz Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 87. yıl dönümü nedeniyle huzurlarınızdayız. Büyük Taarruz, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atıldığı, tarihe yön veren emsalsiz bir muharebedir. Bugün bağımsız bir devlet çatısı altında yaşayan herkes bu zafere ve O’nu kazanana çok şey borçludur. Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve Türk milletinin büyük Atatürk sevgisi sonsuza kadar yaşayacaktır. Gücünü milletinden, ışığını sizden, cesaretini tarihten, kuvvetini damarlarındaki asil kandan alan Türk ordusu her zaman nöbette ve görevinin başındadır. Rahat uyu, ruhun şad olsun.”

BAŞBUĞ, TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile kuvvet komutanları, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle Genelkurmay Karargahı’nda tebrikleri kabul etti.Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Şeref Salonunda düzenlenen törende, Orgeneral Başbuğ ve kuvvet komutanları, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan, “Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye” sloganının yer aldığı afişin önünde kutlamaları kabul ettiler.

Orgeneral Başbuğ ve kuvvet komutanlarını; TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, DSP Genel Başkanı Masum Türker, milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, orgeneraller, oramiraller, ve yabancı askeri ataşeler tebrik ettiler.Törenin başlamasından önce Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın bekleme salonunda kısa bir süre konuştukları görüldü.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr - 30.8.2009 - 10.08

- Okuma Sayısı: Bu yazı 6517 defa okunmuştur.