En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 23.11.2014 Saat: 03:53:48

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlar|

 
 

Bu site, ebediyen minnettar olduğumuz büyük kurtarıcımız ve büyük insan Atatürk'e onun ilke ve devrimlerine gönül vermiş yüreği gerçek Atatürk sevgisi ile dolu olan vatansever kimselerce hazırlanarak ülke insanımızın hizmetine sunulmuştur.

Medreselerin Kaldırılması - Medreselerin Kapatılması-

Medreselerin Kapatılması Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile bütün eğitim kurumları, Millî Eğitim Bakanlığına bağlandı. Sonra da gereksiz, çağını doldurmuş olan eğitim kurumlarının kaldırılmasına başlandı. Bunların başında medreseler geliyordu. Ortaçağdan beri devam eden ve din bilimleri ile diğer pozitif bilimlerin öğretildiği medreseler zamanla bilgisizlik yuvası haline gelmiştir. Tamamen din bilgilerinin öğretildiği bir kurum haline gelen medreseler batıda gelişme gösteren müspet bilimleri benimseyememişti. Çağın gerisinde kalan ve ihtiyacı karşılamaktan uzak olan medreseler laik eğitim sistemi ile bağdaşmamaktaydı. Ayrıca medreseler verdiği eğitimle Türk insanı arasında kültür ikiliğine sebep oluyordu. Bundan dolayı medreselerin kaldırılması gerekliydi.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nda medreselerin kapatılmasına dair açık bir ifade yoktu.Ancak, çağdaş ve bilimsel eğitime geçilince zaten uygulama sırasında medrese eğitimison bulmuş oluyordu. Devlet yönetiminde ve hukuk sisteminde laikleşme başladığı içinyeni sisteme uygun insana ihtiyaç vardı. Artık çok sayıda din bilginine gerek yoktu.Bunun yanında yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, eğitimin laik, çağdaş vemillî olmasını benimsemişti. Bu nedenle yeni sisteme uyum sağlamaları mümkünolmayan medreseler kapatıldı. Ancak, devlet gerekirse din adamı yetiştirecek okullarıkendisi açacaktı.

Medreselerin kapatılmasıyla Türk eğitim sistemi laik ve millî bir nitelik kazanmıştır. Eğitim ve öğretim alanında bir başka değişiklik de 2 Mart 1926 da çıkarılan Maarif Teşkilatı Hakkındaki Kanun ile sağlanmıştır. Bu Kanun’la laik eğitimeuygun bir yaklaşımla, ilk ve orta öğretimin esasları tespit edilerek, eğitim hizmetlerimodernleştirilmiştir. Ayrıca devletin izni olmadan hiçbir okulun açılmayacağıbelirtilmiştir. Böylece bu Kanun’la yeni Türk Devleti’nin bugünkü eğitim ve öğretimsisteminin temeli atılmış oldu.

Kaynak: T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Açık Oğretim Okulları (Açık Oğretim Lisesi- Meslekî Açık Oğretim Lisesi) İçin Hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2 Ders Notları, Alim ÖZTÜRK, s 22, 2007

 
 
 
Okunma Sayısı: 65363 kez
   

----

Medreselerin Kaldırılması - Medreselerin Kapatılması

----

Medreselerin Kapatılması Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile bütün eğitim kuru...

----

Medreselerin Kaldırılması, Medreselerin Kapatılması, Türk eğitim sistemi, laik ve millî bir nitelik, pozitif bilimlerin öğretilmesi, laik bir eğitim

 
 
 
Atatürk ve İnkılapları'na En Son Eklenenler
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk ve İnkılapları'nda En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 

Sizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yorumlarınızı bize gönderebilir veya sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Yapacağınız yorumlar sitemizin "YORUMLAR" bölümünde toplu olarak yayınlanmaktadır.

 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 Atatürk Rastgele Resim
Atatürk Rastgele Video
Atatürk Rastgele Poster
Atatürk Çanakkale Savaşı
 

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgiler Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal...Devamı için tıklayın /178592 Kez.

 

Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarına Etkisi - Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki Başarısı Mustafa Kemal. Çanakkale Savaşları sırasında...Devamı için tıklayın /45943 Kez.

 

Atatürk'ün Çanakkale Savaşındaki Görevi - Çanakkale Savaşında Atatürk’ün Görevi Neydi - Atatürk Çanakkale Savaşında Albay'dı Mustafa Kemal Atat...Devamı için tıklayın /45209 Kez.

 

Çanakkale Zaferi - 18 Mart 1915 - Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı - Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi - Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı – Çanakkale ...Devamı için tıklayın /39100 Kez.

 

Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa Bir Anı - Çanakkale Savaşı Anısı, Çanakkale Savaşı ile İlgili Anı - Çanakkale Askerlerinin Anısı - Çanakkale’yle ...Devamı için tıklayın /36450 Kez.

 

Çanakkale Savaşları Kahramanı - Topçu Onbaşı Seyit - Koca Seyit
Seyit Onbaşı Anısı ile İlgili - Seyit Onbaşı Anıları
Çanakkale ‘de 18 Mart
...Devamı için tıklayın /32370 Kez.


Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2014 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

DMCA.com Protection Status