En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

Tarih: 24.11.2014 Saat: 02:57:18

 

En kapsamlı Atatürk sitesi - Atatürk inkılapları Sitesi - Atatürk Sitesi

   

Anasayfa| Atatürk Şiirleri| Atatürk Resimleri| Atatürk Videoları| İnkılap Tarihi Videoları| Sitene Ekle| Yorumlar|

 
 

Bu site, ebediyen minnettar olduğumuz büyük kurtarıcımız ve büyük insan Atatürk'e onun ilke ve devrimlerine gönül vermiş yüreği gerçek Atatürk sevgisi ile dolu olan vatansever kimselerce hazırlanarak ülke insanımızın hizmetine sunulmuştur.

Atatürk'ün Yurtdışına Gönderdiği Sanatçılar - Müzisyenler-

Türk Beşleri - Atatürk'ün Müzik Eğitimi İçin Yurtdışına Gönderdiği Sanatçılar - Atatürk'ün Yurtdışına Gönderdiği Sanatçıların İsimleri Atatürk’ün yurt dışına Batılı ve çağdaş manada sanat eğitimi almak için gönderdiği kişiler arasında öncelikli olarak akla müzik tahsili almak üzere yurt dışına gönderilmiş Türk Beşleri olarak adlandırılan grup gelir. Bugün Türkiye'de klasik batı müziği sanatçıları ve dinleyicileri, bu sanat alanındaki varlıklarını Atatürk tarafından müzik eğitimi almak üzere yurt dışına gönderilerek döndükten sonra bu alanda çalışmalar başlatmış olan bu çekirdek kadronun yayınladığı makalelere, başlattıkları etkinliklere, yaptıkları siyasi yönlendirmelere ve yine onların yetiştirdikleri sanatçılar sayesinde meydana getirilmiş olan kültür ortamına borçludurlar.

Türk Beşleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında klasik Batı müziğinde Türk unsurlara özgü bir alt yapı için ilk temelleri atan müzisyenlerimizdir. Klasik Müzik'te Rusya'ya özgü sanatsal bir altyapı oluşturmak için, 1800'lerin ortalarında bir araya gelen Rus Beşleri Balakirev, Borodin, Cui, Korsakov ve Musorgski'nin bizdeki karşılığı olarak kabul edilebilirler.

Atatürk'ün 1927 senesinde yurt dışına gönderdiği ve onun aydınlanma devrimi neticesinde ortaya çıkan Türk Beşleri, doğum ve ölüm tarihleri itibariyle kısaca şöyledir:

- Cemal Reşit Rey: ( 25 Ekim 1904 Kudüs – 7 Ekim 1985 İstanbul ) Cumhuriyet döneminin ilk kuşak bestecilerinden, Türk Beşleri grubunun bir üyesi, Onuncu Yıl Marşı, Lüküs Hayat opereti gibi ünlü eserlerin yaratıcısı.

- Ulvi Cemal Erkin: (d. 14 Mart 1906 – ö. 15 Eylül 1973), Türk klasik müzik bestecisi.

- Hasan Ferit Anlar: (1906-1978) dünya müzikçileri içinde “geleneksel” müzikten gelerek evrensel müziğe geçiş yapmış ve bu alanda uluslararası başarılara imza atmış Türk bestecisidir. Klasik Türk Müziği unsurları ile Batı müziği tekniklerini bağdaştırma çalışmalarıyla tanınmıştır.

- Ahmet Adnan Saygun: (d. 7 Eylül 1907, İzmir – ö. 6 Ocak 1991, İstanbul) Klasik batı müziğinde yapıtlar ortaya koymuş bir Türk bağdarı, müzik eğitimcisi ve budun müzik bilimcisidir (etnomüzikolog) İlk Türk operasının bestecisi olarak da bilinen Saygun, devlet sanatçısı ünvanını alan ilk sanatçımız olması hasebiyle de ünlüdür. Cumhuriyet Dönemi Türk musikisinin en çok seslendirilen ürünlerinden olan Yunus Emre orotoyosu en önemli yapıtıdır.

- Necil Kazım Akses: (1908 - 1999)

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

 
 
 
Okunma Sayısı: 27237 kez
   

----

Atatürk'ün Yurtdışına Gönderdiği Sanatçılar - Müzisyenler

----

Türk Beşleri - Atatürk'ün Müzik Eğitimi İçin Yurtdışına Gönderdiği Sanatçıl...

----

atatürk ün yurtdışına gönderdiği müzisyenler, ile, ilgili, kimlerdir, atatürkün, sanatçılar, yurt dışına, gönderdiği, müzisyenler, kişiler

 
 
 
Atatürk ve İnkılapları'na En Son Eklenenler
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk ve İnkılapları'nda En Çok Okunanlar
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

www.ataturkinkilaplari.com
En Kapsamlı Atatürk Sitesi

 

Sizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yorumlarınızı bize gönderebilir veya sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Yapacağınız yorumlar sitemizin "YORUMLAR" bölümünde toplu olarak yayınlanmaktadır.

 


<
Görüşlerini Paylaş!>

 

 
 
 Atatürk Rastgele Resim
Atatürk Rastgele Video
Atatürk Rastgele Poster
Atatürk Çanakkale Savaşı
 

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgiler Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal...Devamı için tıklayın /178854 Kez.

 

Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarına Etkisi - Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki Başarısı Mustafa Kemal. Çanakkale Savaşları sırasında...Devamı için tıklayın /46018 Kez.

 

Atatürk'ün Çanakkale Savaşındaki Görevi - Çanakkale Savaşında Atatürk’ün Görevi Neydi - Atatürk Çanakkale Savaşında Albay'dı Mustafa Kemal Atat...Devamı için tıklayın /45411 Kez.

 

Çanakkale Zaferi - 18 Mart 1915 - Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı - Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi - Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı – Çanakkale ...Devamı için tıklayın /39134 Kez.

 

Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa Bir Anı - Çanakkale Savaşı Anısı, Çanakkale Savaşı ile İlgili Anı - Çanakkale Askerlerinin Anısı - Çanakkale’yle ...Devamı için tıklayın /36505 Kez.

 

Çanakkale Savaşları Kahramanı - Topçu Onbaşı Seyit - Koca Seyit
Seyit Onbaşı Anısı ile İlgili - Seyit Onbaşı Anıları
Çanakkale ‘de 18 Mart
...Devamı için tıklayın /32432 Kez.


Site-Map-XML| Total-Map-List| Site-Map| E-Posta| RSS| Reklam| İletişim|

 EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER - www.ataturkinkilaplari.com - EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ

 

Atatürk

 
 

Atatürk

 
 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

 

Atatürk

İnkılap Tarihi Konuları - İnkılap Tarihi Ders Notları - TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - İnkılap Tarihi Konu Anlatımları

www.ataturkinkilaplari.com - En Kapsamlı Atatürk Sitesi

• Copyright © 2008 - 2014 albatrosmmx •

En Kapsamlı Atatürk Sitesi

DMCA.com Protection Status