Atatürk Araştırma Merkezi'nden Ata’yı anlatan film


Atatürk Araştırma Merkezi'nden Ata’yı anlatan film: Atatürk Araştırma Merkezi tarafından Atatürk’ün yaşamını, Kurtuluş Savaşı’nı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anlatan film çekilmesi planlanıyor. ATATÜRK Araştırma Merkezi tarafından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamını, Kurtuluş Savaşı’nı ve Cumhuriyet’in kuruluşunu anlatan film çekilmesi için hazırlıklara başlandı.Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cezmi Eraslan, çalışmayla ilgili bilgi verirken, mümkün olduğunca toplumun her kesimine Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl kurduğunu, milli mücadeleyi anlatma ve ulaştırma çabası içinde bulunduklarını söyledi.

Gençlere ulaşmak

Milli mücadele ve Cumhuriyet’e giden yolu anlatacakları görsel çalışma için hazırlıklarının sürdüğünü aktaran Eraslan, “Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a, Havza, Amasya ve Erzurum’a, Sivas ve oradan Ankara’ya kadar uzanan, savaş dönemine ilişkin yaptığı her şeyi yerinde görsel, o güne ait hareketli görüntüleri ve arşiv belgeleriyle, belgesel diyebileceğimiz bir tarzda ve yarımşar saatlik bölümler halinde gençlere ulaştırmak istiyoruz” dedi.

Öğrencinin ayağına getirmeliyiz

ÖĞRENCİLERİN Kurtuluş Savaş

’nın dönüm noktalarından olan bu savaşı, yokluk içinde verilen bu mücadeleyi iyi bilmediklerini ifade eden Eraslan, yapılacak çalışmanın amacını şöyle özetledi:“Öğrencilerimizi o savaşların, mücadelenin geçtiği yerlere yoğunlukla götüremiyoruz. O zaman oraları, bu mücadelenin geçtiği yerleri, en azından görsel ortamlarda, bu sınıflarda öğrencimizin ayağına getirme mecburiyetimiz var. Bir Sakarya Savaşı’nı anlatırken, orada çekilen o yoklukları, büyük mücadeleyi, fedakarlığı yerinde gösterebilmelisiniz. Orada yaşananları anlatabilmelisiniz.”

Film çalışması çok yetersiz

ATATÜRK ile ilgili ve Cumhuriyet’in nasıl kurulduğuna ilişkin film çalışmalarının da yetersiz olduğuna işaret eden Cezmi Eraslan, “Dünyanın pek çok yerinde, mesela Amerika’nın Vietnam macerası üzerinde onlarca, yüzlerce film çekildi. Ancak, Türk İstiklal Harbi ile ilgili, Birinci Dünya Savaşı’nda insanlarımızın, atalarımızın yaşadıklarıyla alakalı bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda film var” diye konuştu. Bu boşluğu doldurmak gerektiğini dile getiren Eraslan, “Ama, bunu da dolduralım derken, alelacele, gerçeklere tamamen uymayan birtakım şeyler de ortaya çıkarma yanlışına düşmeyeceğiz” dedi.

Harp dönemine ait çok fotoğraf var

“İSTİKLAL Harbi dönemine, Türkiye’ye ait, şehirlerimize ait bir çok fotoğraf var. Türkiye’nin 1920’lerden itibaren nasıl bir değişim ve dönüşüm geçirdiğini de bu görsel malzemeyle öğrencilerimize aktarmış olacağız” diyen Eraslan “1920’lerde Atatürk’ün Anadolu’da bulunduğu yerlerdeki fotoğraflarını bu çalışmaların içine koyduğumuz zaman gençlerimiz vaziyeti zaten görüyor. Hem ülkenin, hem de dünyanın her tarafındaki gelişmelerden insanlar haberdardır. Bu gelişimi de doğrudan onlar algılayacaklar. Kurum çalışmalarının akademik birikimle en üst düzeyde desteklenmesi kaydıyla bu çalışmaları zamanında muhatabına ulaştırmayı düşünüyoruz.”


Kaynak: Burcu BİLGİN Hürriyet Gazetesi - 29 Temmuz 2009

- Okuma Sayısı: Bu yazı 20267 defa okunmuştur.