İlk kez yayınlanan Atatürk fotoğrafları Kitabı


İlk kez yayınlanan Atatürk fotoğrafları Kitabı: Fotoğraf koleksiyonuyla tanınan yazar Hanri Benazus, Atatürk'ün sivil fotoğraflarının yer aldığı "Çağdaş Atatürk Fotoğrafları" adlı 39.kitabını yayımladı.Benazus, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar felsefe, deneme kitapları yazdığını, 7 yaşında tanıştığı Mustafa Kemal Atatürk'e duyduğu hayranlık nedeniyle Ulu Önder ve Türk yakın tarihini anlatan kitaplarının da bulunduğunu belirtti.

4 bin 800 Atatürk fotoğrafı topladı:Ulu Önder'in fotoğraflarını edinebilmek amacıyla "dünyanın öbür ucuna"günübirlik geziler yaptığını anlatan Benazus, 4 bin 800 Atatürk fotoğrafı topladığını söyledi.

Dünyanın En Şık Giyinen Erkeği:Yaşının 80'e ulaştığını ve Atatürk fotoğraflarını toplumla artık paylaşması gerektiğini ifade eden Benazus,"Bu fotoğraflar, Atatürk'ü çağdaş giyim kuşamıyla öne çıkaran fotoğraflar. İçinde hiçbir asker fotoğrafı, savaş fotoğrafı yok. Tamamıyla giyim kuşamını tanıtmak istiyoruz. Çünkü o, Dünya Kadınlar Birliği tarafından Dünyanın En Şık Giyinen Erkeği olarak ilan edilmiştir" dedi.

Fotoğrafların yüzde 90'ı benim koleksiyonumdan:TUDEM Eğitim Hizmetlerinden çıkan Çağdaş Atatürk F

otoğrafları kitabında 555 fotoğraf bulunduğunu anlatan Hanri Benazus, kitabın ikinci cildinin de yayımlanacağını, böylelikle 1111 Atatürk fotoğrafını toplumla paylaşacağını dile getirdi.Mustafa Kemal Atatürk'ün hiç yayımlanmamış fotoğraflarının da kitapta yer aldığına dikkati çeken Benazus, şunları söyledi: "Fotoğrafların yüzde 80, hatta yüzde 90'ı benim koleksiyonumdan.

Vakıf kuracağım:Negatifleri, hatta cam negatifleri bende olan fotoğrafları var. Gün geldi günübirlik Amerika'ya gidip geldim bu fotoğrafları toplamak için. 1921'de bir Amerikalı gazeteci, Atatürk ile röportaj yapmak için buraya gelmiş ve 2 fotoğraf çekmiş. Gidip aldım. Öyle büyük bir tutkum var açıkçası.

Allah kısmet ederse bir vakıf kuracağım ve bu fotoğraflar benim değil,toplumun malı olacak. Çocuklarım da bunu gayet iyi takdir ederler, ama ben nesiller geçtikçe bu koleksiyonun benim paralelimde bir değerlendirmeye tabii tutulmayacağını düşünüyorum. İstiyorum ki vakıf kurayım ve bu zenginliği topluma mal edeyim."

Kaynak:http://www.ensonhaber.com - 07 Temmuz 2009 / 14:51

- Okuma Sayısı: Bu yazı 9684 defa okunmuştur.