Atatürk'ü kalpleriyle Okumalarını İstedi


Atatürk'ü kalpleriyle Okumalarını İstedi: 13/05/2010 Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, yine öğrencilerle bir arada. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, öğrencilere, ''Atatürk'ü okurken hiçbir zaman O'nu bir ders olarak okumayın, O'nu canınızla, ruhunuzla ve kalbinizle okuyun'' öğüdünde bulundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Saruhanlı Şubesinin davetlisi olarak Manisa'nın Saruhanlı ilçesine gelen Ülkü Adatepe, Nuriye beldesinde öğrencilerle bir araya geldi.Beldeye gelişinde Nuriye Belediye Başkanı Hasan Karapehlivan ve Nuriye İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından karşılanan Adatepe, öğrencilerin halk oyunları gösterilerini izledi.

Adatepe, öğrencilerle sohbet ederek, 9 aylıkken Atatürk tarafından evlat edinilmesinden, O'nun ölümüne kadar geçen sürede Atatürk'le yaşadığı anılarını anlattı.Atatürk'ün mütevazılığından bahseden ve kendilerine de hep ''kendinizi beğenmeyin, başkaları sizi beğensin'' dediğini dile getiren Adatepe, ''Atatürk hep halkla beraberdi. Halkın arasına karışıp sohbet etmekten büyük mutluluk duyardı'' dedi.

Öğrencilerden, Atatürk'ü anlayarak öğrenmelerini isteyen Ülkü Adatepe, ''Atatürk'ü okurken hiçbir za

man O'nu bir ders olarak okumayın. O'nu canınızla, ruhunuzla ve kalbinizle okuyun. Çünkü O, halkını öyle sevdi. Atatürk, kadınları erkeklerle bir tutardı. Belki de manevi çocuklarını hep kızlardan seçmesinin nedeni buydu. Sabiha Gökçen'i ilk defa harp uçağı kullanan bir pilot olarak yetiştirdi. Tarih hocası Afet Hanım'ı Profesör olarak yetiştirdi. Atatürk, halkını, çocukları ve milletini çok severdi'' diye konuştu.

Nuriye Belediye Başkanı Hasan Karapehlivan, Adatepe'ye, Halk Eğitim Merkezi tarafından beldede açılan kurslarda, kursiyerlerce hazırlanan Atatürk portresi hediye etti.Adatepe, Nuriye beldesinin ardından İshakçelebi ve Hacırahmanlı beldelerini de ziyaret etti ve Saruhanlı Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe katıldı.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 8408 defa okunmuştur.