Ülkü Adatepe: Atatürk’ün Gerçek Ölüm Sebebi Siroz Değil


Ülkü Adatepe: Atatürk’ün Gerçek Ölüm Sebebi Siroz Değil: 23/10/2009 Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, Atatürk'ün sıtmadan öldüğünü öne sürdü.Ülkeyi karış karış gezerek gittiği okullarda öğrencilere Atatürk'ü anlatan 76 yaşındaki Ülkü Adatepe, Edremit ilçesindeki Yılmaz Akpınar Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde öğrencilerle bir araya geldi. Okuldaki tüm öğrencileri karşısında göremeyen Adatepe, küçük bir öğrenci topluluğu yerine tüm öğrencilere hitaben bir konuşma yapmak istediğini söyledi.Öğrencilerle buluşma programı geniş bir salonu bulunan Şehit Hamdibey İlköğretim Okulu'na aktarılırken, Yılmaz Akpınar Lisesi öğrencileri Adatepe'ye Türk bayrağı ve çiçek hediye etti. Adatepe, okulun bir sınıfına girerek yaklaşık 30 öğrenciye Atatürk'ü anlattı. Adatepe'yi Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan ve eğitimciler de dinledi.

Atatürk'ü Türk gençliğine doğru bir biçimde anlatma ve onun açtığı yolda yeni nesillerin yetişmesine yardımcı olma niyetinde olduğunu söyleyen Ülkü Adatepe, "Ben 9 aylıktan 6 yaşıma kadar Atatürk ile beraber yaşadım. Ben genç iken hiç ortaya çıkmadım. Şimdilerde ise Atatürk'ü çok yanlış tanıtıyorlar. Benim vazifem, sizlerle bu ha

tıraları paylaşıp Atatürk'ü anlatmaktır. Ben çok yaramaz bir çocukmuşum, hiç Atatürk'ün yanında yaramazlık yapmazmışım. Ve Atatürk'ü benim yaramaz olduğuma hiç inandıramamışlar.

Atatürk bu ülkeye sevgisini verdi. Şimdi Atatürk kadar milletini seven bir devlet adamı yeryüzünde yoktur. O, canını, hastalığını hiç düşünmedi. O, sizlere bu cennet vatanı bırakmak için çalıştı, çabaladı. Daha 2 buçuk yaşındayken bana Atatürk çatal bıçak kullanmayı öğretirmiş. 'Atatürk sirozdan öldü, sabahlara kadar içerdi' diyenler var. Atatürk sirozdan ölmedi. Sabahlara kadar içki içen bir insan değildi. Onun esas rahatsızlığı sıtma hastalığıydı. Kinin tedavisi ile biraz iyi edilirmiş. Kinin dekaraciğeri bozan en büyük etkenlerden bir tanesidir. Atatürk kendisini, o savaştan bu savaşa derken harap etmiştir. Bu savaşları okurken bile yoruluyoruz. Bunlar için kafa yoruluyor, vücut yoruluyor. Bir tek reis-i cumhur var mı bu kadar milletini seven? Hayır yok. Diyorlar ki,'Atatürk'ün resimleri kalksın.' Şimdi bizim Atatürk'e ihtiyacımız var. Onu hem kalbimizde hem duvarlarımızda her zaman görmeliyiz. Çünkü ona ihtiyacımız var.İsteseydi kendisine Dolmabahçe gibi bir saray yaptırabilirdi. Ama o çok mütevazı ve halkın içinde olmayı seven birisiydi" diye konuştu.

"BEN SİYASİ KONUŞMALAR YAPMAM"

Adatepe, demokratik açılım konusundaki sorulara ise, "Ben siyasi konuşmalar yapmam. Yeni yetişen nesillerimize ışık olabiliyorsam ne mutlu bana" cevabını verdi.Belediye Başkanı Av. Tuncay Kılıç ile birlikte liseden ayrılarak belediye hizmet binasına giden Ülkü Adatepe, başkanlık makamında bir süre Edremit hakkında bilgi aldı. Adatepe, daha sonra Şehit Hamdibey İlköğretim Okulu'nu ziyaret edip öğrencilere hitap etti. Kendisiyle aynı adı taşıyan 'Ülkü Tepe'ye giderek Atatürk heykelini gören Ülkü Adatepe, "Atatürk'ümü çok güzel anlatmışsınız. Bu eşsiz heykel beni etkiledi.

Atatürk'ümü kefeninden çıkar bir biçimde Edremit'e doğru bakarken yansıtmışsınız. Bu heykelin yanına benim küçüklük zamanımı anlatan bir heykel de yakışır. Ben girişimlerde bulunup bu heykeli de ilçenize getirteceğim. İnşallah o zaman bu kompozisyon daha iyi anlatılacaktır. İlgilerinize minnettar kaldım" dedi.Başkan Kılıç ile birlikte şehir turu atan Ülkü Adatepe, daha sonra A. Sıdıka Erke Etnoğrafya Müzesi'ni ziyaret etti. Adatepe, Edremit Körfezi'ni çok sevdiğini ve fırsat buldukça gelmeye çalıştığını kaydetti.

Kaynak: BALIKESİR (İHA) – Mynet Haber

- Okuma Sayısı: Bu yazı 19551 defa okunmuştur.