Atatürk'ün Gelişini 37 Yıl Yanlış Kutlamışlar!


Atatürk'ün Gelişini 37 Yıl Yanlış Kutlamışlar!: 09/10/2009 17 Atatürk'ün,Siirt'e geliş tarihi kesinleşti.Genelkurmay belgelerine göre Atatürk, 26-27 Kasım 1916 tarihlerinde Siirt'i ve Baykan ilçesini ziyaret etmiş. Bu yıldan itibaren, Siirt'in Şeref Günü 14 Eylül yerine 27 Kasım tarihinde kutlanacak.Siirt Valisi Necati Şentürk, makamında düzenlediği basın toplantısında, Atatürk'ün Siirt'e geliş tarihi konusunda Genelkurmay Başkanlığı'na yaptıkları başvurunun cevabının geldiğini ve geliş tarihinin kesinlik kazandığını açıkladı.

Vali Şentürk, konunun açıklığa kavuşturulması için 15 Eylül 2009 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na başvurduklarını belirtti. Şentürk, "Genelkurmay Başkanlığı'nın, 02 Ekim 2009 tarih ve 7062671 sayılı cevabi yazısı Valiliğimize ulaştı. Bu yazıda Genel Kurmay ATASE Başkanlığı arşivinde yapılan araştırmada Mustafa Kemal Atatürk'ün 16'ncı Kolordu Komutanı iken 14 Eylül 1916 tarihinde Siirt'te bulunduğuna dair herhangi bir belge ve bilgi bulunmadığı belirtilerek, 16 Kolordu Komutanlığı tarafından 2. Ordu Komutanlığı'na gönderilen harp raporlarında, Mustafa Kemal Atatürk'ün 26 Kasım 1916 tarihinde Baykan ilçesine bağlı Tütenocak'ta, 27 Kasım 1916 tarihinde de Siirt'te bulunduğunun tes

pit edildiği bildirilmiştir." dedi.

Bir yanlışı düzeltmenin kendilerini mutlu ettiğini belirten Vali Şentürk,"Yıllardan beri yapılan bir tarihi yanlışı, Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili bir yanlışı düzeltmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl 27 Kasım tarihinde sembolik bir kutlama töreni daha yapacağız. Ama önümüzdeki yıldan itibaren daha görkemli, daha geniş katılımlı törenler düzenleyeceğiz." diye konuştu.

Bu günün anısına bir ilköğretim okulu, bir lise ve bir kapalı spor salonuna 14 Eylül adının verildiğini belirten Vali Şentürk, bu tesislerin adlarının da 27 Kasım olarak değiştirileceğini belirterek, "Tarih, belgelerle konuşur. Bu konu ile ilgili olarak elinde belge olan varsa, bunları bize getirsin. Bizim elimizde bu konuda en yetkili makam olan Genelkurmay Başkanlığı'nın belgesi var." şeklinde konuştu.

Kaynak:(CİHAN)

- Okuma Sayısı: Bu yazı 6433 defa okunmuştur.