Dersimiz Atatürk Filminin Çekimleri Başladı


Dersimiz Atatürk Filminin Çekimleri Başladı: 02/10/2009 'Çılgın Türk' Turgut Özakman, 'Romantik İsyankar' Can Dündar'a karşı! 'Dersimiz Atatürk'ün senaryosunu yazan Özakman: Doğru ve gerçek Atatürk'ü anlatmak zorundayız.Gösterime girdiği zaman sert eleştirilere hedef olan Can Dündar'ın 'Mustafa'sına rakip olacak filmin çekimlerine başlandı. Kurtuluş Savaşı'nı anlattığı 'Çılgın Türkler' ve 'Diriliş' adlı kitapları yüzlerce baskı yapan Turgut Özakman'ın senaryosunu yazdığı filmin ismi: Dersimiz Atatürk...Yapımcılığını Birol Güven'in, yönetmenliğini ise Hamdi Alkan'ın üstlendiği filmde Atatürk'ü Halit Ergenç canlandırıyor.Can Dündar'ın çektiği 'Mustafa', Atatürk'ü 'intikam peşinde koşan bir diktatör', 'narsist', alkol ve sigara düşkünü' gösterildiği için şiddetle eleştirilmişti.

Film, askeri liselerde kültürel faaliyetler kapsamında öğrencilerin topluca sinemaya götürüldükleri filmler arasında da yer almadığı gibi filmin okulda gösterimine de 'gerek görülmemişti'. Turgut Özakman, filmle ilgili olarak şöyle konuştu:Birliğimizi, dirliğimizi, geleceğimizi korumak için büyük küçük, kadın erkek herkese doğru, gerçek Atatürk'ü anlatmak zorundayız.'Dersimiz Atatürk' bu büyük ödevin bir adımıdır

. Yönetmen Hamdi Alkan ise bugüne kadar yaptığı projeler nedeniyle çocukların algısını çok iyi bildiğini belirterek, 'Çocuk ve gençleri hedef alan bu yapımda belgeler ve kanıtlar filmin ana omurgasını oluştururken; masalsı-büyülü dünyası ise filmin ruhunu ve kişiliğini yansıtacak' dedi. Filmde Mustafa Kemal'in çocukluğu, okul hayatı, askerlik kariyeri anlatılacak. Ayrıca Kurtuluş Savaşı'nın en önemli cepheleri ve Türk halkının eşsiz kahramanlarına da yer verilecek. Filmin 10 Kasım'da vizyona girmesi bekleniyor.

'TARİHÇİ DEDE' ANLATACAK

FİLMDE başrolleri Halit Ergenç ve Çetin Tekindor paylaşıyor. Atatürk'ü mavi gözlü sarışın oyuncu Halit Ergenç canlandıracak. Çetin Tekindor ise, gençlere Atatürk'ü anlatan 'Tarihçi dede' karakterini oynayacak. Şimdiye kadar Atatürk'ü çeşitli dizi, film ve reklamlarda Haluk Bilginer, Rutkay Aziz, Alican Yücesoy, Serdar Orçin, Metin Belgin gibi isimler canlandırmıştı.

'RAKI'YLA ELEŞTİRİLDİ

CAN Dündar'ın filminde Atatürk'ün çeşitli dönemlerini Bahadır Yazıcı, Gökhan Akyüz, Burak Onaran gibi isimler canlandırmıştı. Filmde, Atatürk'ün 'narsist', 'diktatör' alkol düşkünü' gösterilmesi eleştirilmişti. 'Dersimiz Atatürk'te Cumhuriyet'in kuruluşunun ilk yıllarındaki Atatürk'ü canlandıran Halit Ergenç'e yapılan makyajın, 'Mustafa'da Atatürk'ü canlandıran Bahadır Yazıcı'ya yapılan makyajla daha gerçekçi olduğu dikkati çekti.

Kaynak: Sezen MUTLU - http://www.aksam.com.tr

- Okuma Sayısı: Bu yazı 8079 defa okunmuştur.