Mustafa Kemal ve Sancak Kumandanı İbrahim Paşa


Mustafa Kemal ve Sancak Kumandanı İbrahim Paşa
Resim Adı : Mustafa Kemal ve Sancak Kumandanı İbrahim Paşa
Hit : 4144
Eklenme Tarihi: : 25/05/2020
Açıklama:   Mustafa Kemal Trablusgarp'ta Görevli Olarak Bulunduğu Yıllarda Sancak Kumandanı İbrahim Paşa ile birlikte (26.09.1908): 23 Temmuz 1908'de Meşrutiyet'in edilmesinden sonra Aralık 1908 sonlarına doğru İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin kararıyla burada ortaya çıkan toplumsal ve siyasal sorunları ve güvenlik sıkıntılarını incelemek gayesiyle bugünkü Libya'nın bir bölümü olan Trablusgarp'a gönderilmişti.

Burada 1908 Devrim'inden sonra ortaya çıkan fikirleri Libyalılara yaymaya ve buradaki halkı ve farklı kesimlerinden gelenleri Jön Türk siyasetine kazandırmaya çalışmıştı. Bu siyasi görevin yanında bölge halkının güvenliği ile de yakından alakadar oldu. Kentin dışında gerçekleştirilen bir savaş tatbikatında Bingazi Garnizonuna liderlik yaparak askerlere modern taktikler öğretti.

Bu tatbikat devam ettiği sürece isyana eğilimi bulunan Şeyh Mansur'un evini kuşatarak bölgede sistem karşıtı olan başkaca güçlü kimselere örnek olması maksadıyla onu kontrol altına aldı. Ayrıca hem şehirli insanları hem de kırsal bölgede yaşayan insanları korumak amacıyla bir yedek ordu planlamaya başlamıştı.

saniye okur diyor ki:

Mustafa Kemal'in Libya'da Sancak Kumandanı İbrahim Paşa ile verdiği bu poz en güzel resimlerinden biri bence paylaşımınız için teşekkürler Mustafa Kemal'in çok güzel resimleri de var onları da burada sergileyin burada ancak görüntü kalitesi iii olanlarını bulmak zor kolay gelsin.