Mustafa Kemal Samsun'a Neden Gönderildi


Mustafa Kemal Samsun'a Neden Gönderildi: İzmir'in 15 Mayıs’ta işgalinden bir gün sonra Bandırma vapuruyla yola çıkan Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919'da Samsun’a çıktı. Samsun'a çıktıktan sonra hemen faaliyetlere başlayan Mustafa Kemal Paşa, bölgenin ileri gelenleriyle görüşmeler yaparak durum değerlendirmesi yapmıştır. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun'a Gönderilmesinin Nedenlerini üç temel başlık atında toplayabiliriz:

❖ Bölgedeki Rum-Türk çatışmasını önlemek,

❖ Halkın elindeki silah ve cephaneyi toplamak,

❖ Bölgede asayişi ve güvenliği sağlamaktı.

Fakat Mustafa Kemal Samsun’a ulaştıktan sonra görev tanımı dışında hareket edecek ve beklenen tarihi süreç farklı yönde işleyecekti.

NOT: Samsun'a gönderilen Mustafa Kemal Paşa'ya 9. Ordu Müfettişi olarak Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'daki tüm askeri ve mülki yöneticilere emretme yetkisi verilmiştir.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 2905 defa okunmuştur.


Muhittin Pınar diyor ki:

Mustafa Kemal'in Samsun'a görevli olarak gönderilmesi konusunda birçok spekülasyon var herkes bi şeyler anlatmakta o yüzden bu konudaki araştırmalara kendini adamış Sinan Meydan'ı takip etmek lazım Atatürk'le ilgili böyle güzel bir site yaptığınız için ben ve benim gibi düşünenler adına teşekkür ederim.