TBMM Neden Kurulmuştur – Kuruldu - Kısaca


TBMM Neden Kurulmuştur – Kuruldu - Kısaca: 23 Nisan, Büyük Millet Meclisinin açılışı günüdür. Her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlarız.İstanbul’un işgali, Mustafa Kemal’e uzun zamandır düşündüğü milli egemenliğe dayalı devlet kurma fikrini uygulaya koyması için önemli bir neden olmuştur. Mebusan Meclisinin dağıtılması ve milletvekillerinin tutuklanması, milli iradeye yapılan bir saldırı idi. Milletin haklarını savunacak güçlü bir yönetime ihtiyaç vardı.

Bu sebeplerle harekete geçen Mustafa Kemal, 19 Mart 1920’de bir genelge yayınlandı. Genelgede, Ankara’da olağanüstü yetkilerle bir meclisin açılacağını bildirdi. Bunun için seçimler yapılmasını istedi. İstanbul’dan Anadolu’ya geçebilen Mebusan Meclisi üyeleri de yeni kurulacak Mecliste yer alabileceklerdi. Hemen seçim çalışmaları başladı. İtilaf Devletleri ve İstanbul Hükümetinin egemenlerine rağmen seçimler yapıldı. Seçim sonunda seçilen milletvekilleri Ankara’da toplanmaya başladı. Bütün hazırlıklar tamamladıktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi adı verilen milli meclis, 23 Nisan 1920’de dualarla açıldı.

Günümüzde, ilk Büyük Millet Meclisi binası Ankara’da, Ulus’ta Kurtuluş Savaşı müzesi olarak hiz

met vermektedir. 23 Nisan, milletin kendi kendine yönetme yetkisini aldığı gündür. 23 Nisan, Ulusal Egemenlik Bayramı’dır.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

- Ankara'da TBMM'nin Açılması ve İlk TBMM Hükümetinin Kurulması
- TBMM Nasıl Açıldı - TBMM Nasıl Kuruldu
- TBMM Neden Kurulmuştur – Kuruldu - Kısaca
- TBMM’nin Kuruluşu ile İlgili Yazı – Hakkında Bilgi
- TBMM'nin (Kurucu Meclis) Açılışı ve Çalışmaları

- Okuma Sayısı: Bu yazı 64318 defa okunmuştur.


Evet diyor ki:

Çok uzun bir metin.!.