Cumhuriyet ve Gençlik ile İlgili (Konulu)Yazı


Cumhuriyet ve Gençlik ile İlgili (Konulu)Yazı: Atatürk, cumhuriyetin geçmişte olduğu gibi günümüzde de Cumhuriyete yönelik tehditler bulunmaktadır. Türkiye’yi çağdaş uygar dünyadan geri bırakacak her türlü faaliyetler bu tehdit unsurlarını oluşturmaktadır. Bu tehditlerin başında milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek her türlü bölücü faaliyetler gelmektedir. Türk milletini cumhuriyetin dayanağı olarak gören Atatürk, cumhuriyete yönelik tehditleri önlemek için toplumun millî kültür ile donatılması gerektiğini belirtmiştir. Kurmuş olduğu cumhuriyeti de hiç tereddüt etmeden, sarsılmaz bir güven ve inanç beslediği Türk gençliğine emanet etmiştir.

Atatürk bu konuda Atatürk, gençliği cumhuriyeti koruyup geliştirecek yegâne güç kaynağı olarak görmüş ve gençliğin bilgili, inançlı, kültürlü olarak yetiştirilmesi gerektiğini söylemiştir. Bunun yanında her Türk vatandaşının “Cumhuriyet”i anlatması, sevdirmesi gerektiğini “Cumhuriyeti, onun gereklerini yüksek sesle anlatınız. Onlara, cumhuriyet ilkelerini sevdiriniz. Bunu kalplere yerleştirmek için hiçbir fırsatı kaçırmayınız.” sözleriyle ifade etmiştir.

O bu hedefe ulaşmak için özellikle öğretmenlere özel bir önem atfetmiş “Yeni

nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki cumhuriyet sizden ’fikri hür, vicdanı hür’ nesiller ister.”
demiştir. Bu inancını “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözleriyle ifade etmiştir. Sonsuza kadar yaşatılmasını hedeflemiştir. Ancak “Bugün vasıl olduğumuz netice, asırlardan beri çekilen millî musibetlerin intibahı (uyanışı) ve bu aziz vatanın, her köşesini sulayan kanların bedelidir. Bu neticeyi Türk gençliğine armağan olarak emanet ediyorum.” Demiştir.

Kaynak: Ortaöğretim Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı, S 134, 2011.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 32125 defa okunmuştur.


ım a osMAN diyor ki:

gerçekten harika çok işime yaradı bir kaç siteyle daha çok güzel bir kompozisyon yazdım