Atatürk'ün Yakın Çalışma Arkadaşları


Atatürk'ün Yakın Çalışma Arkadaşları: Milli mücadele kararlarından yönetim şeklinin değiştirilmesine, ülkenin tüm sorunlarından yaşanan tüm gelişimlere kadar Atatürk'e yoldaşlık eden pek çok insan olmuştur. Atatürk'ün daima birlikte çalıştığı birçok yakın arkadaşı bulunmaktadır.

Atatürk'ün yakın çalışma arkadaşları dendiğinde başta İsmet İnönü akıllara gelmektedir. Ali Fuat Cebesoy, Celal Bayar, Cevat Abbas Gürer, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir, yaveri Salih Bozok, Fethi Ali Okyar, Rauf Orbay ve Mehmet Kazım Dirik gibi isimler de Atatürk'ün yakın arkadaşlarındandır. Aynı zamanda bu isimlerin birçoğu ile silah arkadaşıdır.

Milli mücadele dönemlerinden diğer en karanlık zamanlara kadar her zorlukta kendisine destek olmuşlardır. Kongreler, toplantılar, alınan kararlar, yaşanan tartışmalar ve devrimler gerçekleşirken de bu isimler ona yardımcı olmuştur. Atatürk, bir karar alırken mutlaka her yakın arkadaşının da fikrini alır ve değerlendirirdi. Cumhuriyeti arkadaşları ile birlikte kurmuştur.

Atatürk'ün yakın çalışma arkadaşları, onun hastalığı ve diğer zor dönemlerinde de her zaman yardımcı olmuştur. Ülke ve ordu yönetiminde de ona fikirlerini her zaman sunmuşlardır.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 11383 defa okunmuştur.