Atatürk’ün Köpeği Fox – Fox’un Hikayesi


Atatürk’ün Köpeği Fox – Fox’un Hikayesi: Atatürk Yalova’ya gittiği bir gün seyyar bir fotoğrafçıdan bir köpek satın almıştır. Fox adını verdiği köpeği Gazi'nin yatağının ayakucunda uyurdu ve Atatürk için yeri çok ayrıydı. Atatürk'ün odasında yatar, her gittiği yere onunla birlikte gider, gireceği salona herkesten ve Atatürk'ten daha önce koşar sanki Atatürk'ün geldiğini haber verircesine hareket ederdi. Atatürk nereye gittiyse onu da birlikte götürür yurt gezilerinde bile ondan ayrılmazdı. Atatürk sabaha karşı yatağına girene kadar Fox'ta uymaz onu sadıkça bekler ancak sahibi yattıktan sonra mindere kıvrılırdı.

Atatürk'ün Fox'a düşkünlüğünü bilen bazı kimseler sofrada çoğu kez ondan bahis açarlar sadakatinden büyüklüğünden den vurup neslini üreterek memlekete yaymayı teklif ederlerdi. Dalkavukluğu ile dikkati çekenler Fox’un asil kandan geldiğini, kökeninin Avrupa olduğunu söyleyecek kadar ileri gidip köpek değil; adeta insan, insandan da akıl derlerdi.

Atatürk’ün Fox’u ne yiyip ne içtiğinden ne zaman çiftleşeceğine kadar hemen her şeyi ile yakından ilgilenirdi ama Köşke ikinci bir köpek geldiğinde bunu kıskanan Fox, bir gün kendisini kaldırmak isteyen Atatürk'ün elini ısırmış Atatürk fenalık yapmak için ısırmadı demiştir. Fox ölünce baytarlar Atatürk'ün yaranmak için özenle köpeğin derisini yüzerek içini samanla doldurup göz yerlerine cam takmışlar ve bir camekanın içine koymuşlardır. Bu süreçten Atatürk'ün haberi olmamıştır. Kendisine gösterildiğinde ise çok şaşırıp duygulanmıştır çünkü onu çok sevmiştir. Bu şekilde görmeye tahammül edemem çiftikte uygun birine gömün lütfen şeklinde talimat vermiştir. Fakat bu isteği hiçbir zaman yerine getirilmemiştir. Fox şu an Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde sergilenmektedir.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 8961 defa okunmuştur.


memire uygun diyor ki:

Atatürk'ün köpeği olan Fox isimli köpek sanırım Atatürk'ün ikinci köpeği o öldükten sonra çok üzülmesi gayet normal. ancak etrafında ne kadar çok yalaka varsa onu sözünü dinlememişler