Bir Devrin Analizi Nutuk - Nutuk’un Özellikleri


Bir Devrin Analizi Nutuk - Nutuk’un Özellikleri: Atatürk’ün 15 - 20 Ekim 1927 tarihinde TBMM’nin büyük salonunda Cumhuriyet Halk Partisinin kurultay üyelerine 6 gün süren konuşmalarından anlattığı gelişmeler sonradan Nutuk ya da Söylev olarak adlandırılmıştır.

Nutuk’un Özellikleri Nelerdir

1 - Atatürk tarafından kaleme alınan Nutuk‘ta Osmanlı’nın çöküşü ve cumhuriyetin doğuşu sebep ve sonuçlarıyla anlatılmıştır.
2 - Nutuk, inkılap tarihimizin birinci elden çok önemli bir kaynağıdır . Çünkü Atatürk Nutuk’u hazırlarken Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş yılları ile ilgili birçok belgeyi incelenmiştir.Ayrıca bu tarihi yapan ve yazanın bir olması Nutuk’un önemini daha da artırmaktadır.
3 - Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu hakkında en önemli belge olan Nutuk, en yetkili kişi tarafından ortaya konulmuştur.
4 - 1919-1927 yılları arasındaki olaylar Atatürk’ün Samsun’a çıkışından TBMM’nin açılışı, TBMM Hükümetleri dönemi ile 1923-1927 dönemi olaylarının anlatıldığı üç aşama halinde ele alınmıştır.
5 - Türkiye Cumhuriyeti’nin korunması noktasında iç ve dış tehditlere karşı Türk gen

çliğine yol gösterici niteliktedir.
6 - Bağımsızlık ve çağdaşlaşmak yolunda yapılması gerekenleri göstermesi bakımından bağımsızlık mücadelesi veren milletlere ışık tutmaktadır.

Kaynak: En Kapsamlı Atatürk Sitesi Atatürk İnkılapları tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

- Nutuk Hakkında Bilgi – Nutkun Konusu - Nutkun İçeriği
- Bir Devrin Analizi Nutuk - Nutuk’un Özellikleri
- Çocuklar İçin Resimli Nutuk Cd'si...

- Okuma Sayısı: Bu yazı 113694 defa okunmuştur.