Atatürk'ün Bilinmeyen Yönleri- Kısaca


Atatürk'ün Bilinmeyen Yönleri- Kısaca: Bu yazıda Mustafa Kemal Atatürk’ün özel yaşamındaki çok az bilinen hatta hiç bilinmeyen bazı yönlerine kısaca değinilmiştir.

Atatürk'ün hayatı ve silah arkadaşları ile ilgili birçok şey biliyoruz fakat özel hayatında Atatürk nasıl biriydi? Sabah kahvaltıları ile arası iyi değildi. Gece sofraları nedeniyle geç kalkan Atatürk uyanır uyanmaz odasındaki divanın üzerine geçer orada bağdaş kurarak Kahve sigara içerdi sonra traşını mesajını yaptırır ardından çalışma odasına geçerdi.

Hem kahvaltı hem öğle yemeği olarak bir dilim ekmek ve bir kase ayran ya da yoğurt tüketirdi. İkindi vaktinde de bir bardak ayran içerdi. Akşam sofrasında 10 kişiden aşağıda düşünmeyen bir davetli topluluğu her zaman hazır bulunurdu. Sofrada imtihan etmek istediği kişileri karşısına iltifat etmek istediği kişileri yanında oturdu.

Bulunduğu her ortamda düzen ve tertip isteyen Atatürk titizliği ve simetri takıntısı ile bilinirdi. Dolmabahçe Sarayı'ndaki tabloları sık sık hizalayan ve Atatürk Orman Çiftliği'nin düzenli teftiş eden Atatürk yaşamının son günlerine dek bu huyunu sürdürdü. Evinde, çevresinde hatta konuk olduğu evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 3943 defa okunmuştur.


salim tanık diyor ki:

Evet burada anlatılanlar birçok kitapta yer almayan ve bir çoğumuzun bilmediği Atatürk hakkında çok az bilinen şeyleri dile getirmekte böyle bir bilgiyi Paylaştığınız için teşekkür ederim.

Neriman bakar diyor ki:

Atatürk'ün bilinmeyen yönleri hakkında kısa fakat oldukça hoş bir yazı olmuş. açıkçası Atatürk konusunda birçok şeyi bilmeme rağmen burada vermiş olduğunuz bu kısa bilgiler hiç bilmediğim şeylerdi oldukça güzel bir çalışma teşekkür ederim.