Atatürk Fotoğrafları Şimdi de Dünyaya Açılıyor


Atatürk Fotoğrafları Şimdi de Dünyaya Açılıyor: 10/02/2010 Büyük Önder Atatürk'ün fotoğraflarından oluşan arşivini Anadolu Ajansı'nın (AA) kullanımına sunan yazar ve koleksiyoner Hanri Benazus'un derlediği fotoğraflar Türkiye'nin ardından dünya kentlerinde sergilenecek.Hanri Benazus, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AA'nın katkılarıyla açılan çeşitli sergiler vasıtasıyla halkla bir araya geldiğini, sergileri gezenlerin yanı sıra "Çağdaş Atatürk Fotoğrafları" isimli kitabını edinenlerden çok olumlu tepkiler aldığını söyledi.

2 cilt olarak tasarlanan Çağdaş Atatürk Fotoğrafları'nda Türkiye'de ilk kez Atatürk'ün çağdaş görünümüyle ilgili fotoğrafların bulunduğunu ifade eden Benazus, "İlk ciltte Atatürk'ün 1933 yılına kadar çekilmiş 555 fotoğrafı vardı. Henüz yayımlanan ikinci kitapta da 1934-1938 yıllarında çekilen çok özel fotoğraflar yer alıyor" dedi.Atatürk'ün kıyafetleri üzerinden çağdaşlığını yansıtan fotoğraflardan oluşan Çağdaş Atatürk Fotoğrafları albüm serisinin, birbirini tamamlayan 2 cilt olduğunu söyleyen Benazus, ilk cildi alanların kütüphanesinde ikinci kitabın da bulunması gerektiğini kaydetti.

Atatürk fotoğraflarından derlenmiş kitaplarıyla ilgili olarak dünyanın çeşitli ül

kelerinden talepler geldiğine dikkati çeken Benazus, şöyle konuştu:"ABD'deki Türklerden büyük ilgi gördüm. Kitaplara nasıl ulaşabileceklerine dair bizimle yazışıyorlar. Yayıneviyle kitapları ulaştırmanın çaresini arıyoruz. Bazı Avrupa ülkelerinden de aynı şekilde talepler var. Rotamızda 15 Nisan'da Rotterdam var. Orada sergi, konferans ve imza günü organizasyonu yapıldı. Atatürk'ün çağdaş fotoğraflarından ilk defa böyle bir kitap yaptık. Atatürk'ün 4 bin 800 fotoğrafı var.

Hepsini topluma mal etmeye çalışıyorum, inşallah başarırım. Fotoğraflar ilk kez yurt dışına çıkacak. Atatürk'ün çağdaş yüzüyle orada da tanışacaklar. ABD'de yaşayan bir doktordan elektronik posta aldım. Kitabın ilk cildini arkadaşından almış, oradaki Türkler görünce afallamış, 'ne olur bize de gönderin' diyorlar. Tüm dünyaya Atatürk'ü sunmak benim görevim. Atatürk'e borçlu bir insanım.

Bu topluma borcum var. 80 yaşıma geldim, bir 80 yıl daha yaşasam yine de bu borcu ödeyemem, o borcu ödeme savaşı içindeyim. Zerre kadar profesyonelce talebim olmadan gönüllüce yapıyorum. Atatürk'e borcumu ödeyebilecek güçte bir insan değilim ama hiç değilse Atatürk imajını okullara empoze edelim diye uğraşıyoruz. O yaştaki çocuklara Atatürk'ü tanıtabilsek eksikleri kapatacağız diye düşünüyorum."

Atatürk Fotoğrafları ve Geçmişten Yüzler

Hanri Benazus, Türkiye'nin çeşitli illerinde sergilenen Atatürk fotoğraflarının farklı hikayelere de sahne olduğunu, fotoğraflarda geçmişlerinden yüzler gören insanların kendisinden fotoğraf istediğini belirtti.

Bir sergide yanına gelen kişinin fotoğrafta Atatürk'ün yanında dedesinin bulunduğunu söylediğini ifade eden Benazus, "Bir başkası da 'Bu benim amcam' dedi. İnsanların istediği fotoğrafları ayrıca toparlayıp onlara vermeye çalışıyorum. Çok güzel tepkiler oluyor" diye konuştu.

AA ile yapılan sözleşme uyarınca fotoğraflarının çeşitli kentlerde sergilendiğini söyleyen Benazus, şunları kaydetti:"AA, fotoğrafları, sergileri ve kitapları çok güzel haberleştirdi. İlk sergimizi geçen yılın ekim ayında AA Sergi Salonu'nda açtık. Türkiye'nin bütün görsel medyası sergi salonundan canlı yayın yaptı. Yaşananlar fotoğrafların duyurulması açısından çok güzel şeyler. Dolmabahçe Sarayı'nda ilk defa 'Ağlayan Türkiye' sergisi açtık. Çok güzel tepkiler aldık. Eşimle Türkiye kazan, biz kepçe, nerede etkinlik talep ediliyorsa oraya yetişmeye çalışıyoruz. Savarona'da çekilmiş Atatürk fotoğraflarını Kahraman Sadıkoğlu'na sunduk. İstanbul'daki Florya Köşkü'nde Atatürk'ün Florya fotoğrafları yoktu, 168 adet Florya fotoğrafı hediye ettim. Fotoğraflar orada daimi sergi olarak açıldı. Atatürk'ün fotoğrafları gerçek yerlerine ulaştı."

Benazus, yoğun sergi programı kapsamında Aliağa, Antalya, Bandırma, Eskişehir, Ankara, İzmir ve Rotterdam'a gideceğini, Atatürk'ün 4 bin 800 fotoğrafını çeşitli vesilelerle halkla buluşturmayı sürdüreceğini sözlerine ekledi.

kaynak: http://www.cnnturk.com

- Okuma Sayısı: Bu yazı 8096 defa okunmuştur.