Atatürk Dünyanın Çeşitli Yerlerinde Törenlerle Anıldı


Atatürk Dünyanın Çeşitli Yerlerinde Törenlerle Anıldı: 11/11/2009 - İran: Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71.yıl dönümünde, Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliğinde düzenlenen törenle anıldı.Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Müsteşarı ve Geçici Maslahatgüzarı Volkan Işıkçı'nın konuşmasıyla başlayan törende, Ulu Önder'in manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.Işıkçı, "Büyük Önder'in, ülkemiz, bölge ve dünya için yaptıklarından dolayı hala saygıyla anıldığını, insanlığa ve dünya barışına katkılarının günümüzde daha iyi anlaşıldığını" söyledi.

-ABD :Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71.yıl dönümünde ABD'nin başkenti Washington'da da anıldı.Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde anma töreni düzenlenirken, Georgetown Üniversitesi'nde de Atatürk konulu bir konferans verildi.

-ABD: ABD'nin New York kentinde Türkevi'nde düzenlenen 10 Kasım Atatürk'ü anma programına yoğun katılım oldu.New York Başkonsolosluğu himayesinde Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), Türk-Amerikan Mimarlar Mühendisler ve İlimadamları (MİM) ve İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği-USA (İÜMEZ-USA)

tarafından düzenlenen programı, MİM adına Prof. Dr. Eser Uzun Belding ve İÜMEZ-USA Başkanı Mehveş Sönmez sundu.

-Avusturya: Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıldönümünde, Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği'nde de törenle anıldı.Büyükelçilik menusupları ve Viyana'daki Türk öğrenciler ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı anma töreninde konuşan büyükelçi Ecvet Tezcan,''Bugün, camiye özgürce gidebiliyorsak, eleştiri hakkımızı özgürce kullanabiliyorsak, bunları Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz'' dedi.

-Suriye: Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıldönümünde Suriye'de, Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği bünyesinde düzenlenen törende, Tuluyhan Uğurlu'nun piyano konseriyle anıldı.Dar-ül Esad Opera Salonu'nda düzenlenen konsere, çok sayıda Suriyeli üst düzey yetkili ailesiyle birlikte katıldı.

-Makedonya: Makedonya'da, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümünde törenle anıldı.Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, Türkiye Büyükelçiliği bahçesinde düzenlenen anma töreninde, milli marş eşliğinde Türk bayrağı yarıya indirildi.Törende, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Arslan Hakan Okçal'ın yanısıra, büyükelçilik personeli, Makedonya'da görevli Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcileri ile Makedonya Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri de hazır bulundu.

-Kosova: Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 71.yıldönümünde Kosova'da da türlü etkinliklerle anıldı.Prizren kentindeki Filizler Türk Kültür Sanat Derneği'nin Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutanlığı ile (KTTGKK) işbirliği halinde düzenlediği ''Atatürk'ü Anma Haftası'' etkinlikleri, ''Atam İzindeyiz'' programıyla bu gece sona eriyor.

-Bulgaristan: Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümünde Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da da anıldı.Bulgaristan'da 1913-1914 yıllarında askeri ataşelik görevinde bulunan Atatürk için, Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği binasındaki Atatürk salonunda tören düzenlendi.

-Kırgızistan: Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümünde Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te de anıldı.Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde (KTMÜ), "Atatürk Haftası" etkinlikleri çerçevesinde, "10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü" adlı panel düzenlendi.

-Almanya: Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yılında, Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği ile Almanya'nın çeşitli kentlerindeki başkonsolosluklarında anıldı.Berlin Büyükelçiliğinde Büyükelçi Ahmet Acet'in makam odasında düzenlenen anma töreninde, ataşeler ve elçilik çalışanları Atatürk'ün 71 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05'te bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.Saygı duruşunun ardından, elçilikte Üçüncü Katip olarak görev yapan Çiğdem Pattaban, Atatürk hakkında kaleme aldığı bir yazıyı katılımcılara okudu.

-Yunanistan: Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümünde Selanik'te, doğduğu evde düzenlenen törenle anıldı.
Türkiye'den gelen ziyaretçilerle Batı Trakyalı Türklerin katıldığı törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk ile ilgili konuşmalar yapıldı, şiirler okundu.
Türkiye'nin Selanik Başkonsolosu Hüseyin Özdemir, "Atatürk'ün Türk milletinin bağımsızlığına ve egemenliğine büyük önem verdiğini" vurguladığı konuşmasında, "Büyük Atatürk, ilkeleri, idealleri, başarıları ve kurduğu cumhuriyetle bize ışık tutan, siyasal, toplumsal ve kültürel hayatımızın her alanında gösterdiği hedeflere izinden gittiğimiz yüksek bir şahsiyettir" dedi.

-Macaristan: Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl döneminde, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin 1.bölgesinde bulunan Naphegy Parkı'ndaki büstünün önünde düzenlenen törenle anıldı. Türk-Macar Kadınlar Derneği tarafından düzenlenen törene, Macaristan'da öğretim gören Türk öğrenciler, bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarının yanı sıra Türk dostu Macarlar katıldı.Naphegy Parkı'nda toplanan kalabalık grup, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

-KKTC: KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin her alanda verdiği maddi ve manevi destekle KKTC'yi daha güçlü, daha huzurlu ve yaşam seviyesi daha üst düzey bir ülke yapmak için tüm güçleriyle çalıştıklarını vurguladı. Lefkoşa'daki ilk tören Atatürk Anıtı önünde düzenlendi. Törende protokol sırasına göre anıta çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilerek yarıya indirildi.

-Azerbaycan: Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yılında Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde yapılan törenle anıldı.Törene Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Türk Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral Özhan Ayaş ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.Törenden sonra büyükelçilikte Atatürk'ün fotoğrafları sergilendi.

Kaynak:http://www.usakgundem.com

- Okuma Sayısı: Bu yazı 7783 defa okunmuştur.