Mustafa Kemal'in İzmir İşgaline Tepkisi


Mustafa Kemal'in İzmir İşgaline Tepkisi: 15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan orduları İzmir'i fiilen işgal etmesinin üzerine Mustafa Kemal, elbette bu duruma kayıtsız kalmamıştır. Samsun'da bulunan Atatürk, buradan bir telgraf göndererek bu işgalin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirtmiştir.

İstanbul ve diğer illerde, İzmir işgalini reddeden ve eleştiren konuşmalar ve mitingler düzenlenmesini istemiştir.
Türkiye topraklarının hemen hemen her yerinde isyanlar ve sesler yükseliyordu. Gazetelerde de bu konu ile alakalı haberler yayınlatmıştır. İzmir işgali sırasında, Atatürk'ün Samsun'da milli mücadeleyi başlatmış olması, işleri biraz daha kolay hale getirmiştir. Yönlendirmesi ve tepkinin yayılması bu mücadele sayesinde çok daha hızlı şekilde gerçekleşmiştir. Kuva-yı Milliye ordusu da yine bu dönemde oluşmuştur ve bu mitingler sayesinde milli bilinç de daha güçlü hale gelmiştir. İzmir işgali ve Mustafa Kemal'in tepkisi, Türk halkının bir bütün olabilmesinde çok etkili unsurlardandır.

İzmir işgalini hiçbir yönü ile kabul etmeyen ve Türk halkının da kabul etmemesi için çok çaba gösteren Atatürk, sonucunda İzmir'i işgallerden kurtarmıştır.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 6282 defa okunmuştur.