İstanbul'un İşgali Karşısında Mustafa Kemal'in Tepkisi


İstanbul'un İşgali Karşısında Mustafa Kemal'in Tepkisi: İstanbul'un işgal edilmesi olayını, halktan bir telgrafçı aracılığı ile öğrenen Mustafa Kemal, haberi alır almaz konuyla ilgili olan herkesi toparlayarak bir değerlendirme gerçekleştirdi. Sonucunda ise bu olayı protesto ilan etti ve protestosunda, İstanbul'un işgali ile Türk milletine indirilmiş hain bir darbenin gerçekleştiğini vurgulamıştır.

Bu işgal karşısında, vatan savunması konusunda pes etmeyecek bir tavır sergileyen Atatürk, sözleri ile de Türk milletinin yanında olacağını ve ve bu menfur işgalin üstesinden gelinebileceğini de belirtmiştir. Bundan sonra İstanbul ile iletişim yollarını tamamen engelledi. Ayrıca tek başına protesto yapmanın yetersiz olacağını düşündüğü için hemen işe koyuldu. Eskişehir, Afyon ve Ankara içerisindeki İngiliz ve Fransız askerleri il dışına çıkarıldı. İstanbul'daki tutuklama olaylarına karşılık olarak Anadolu'da ele geçirilen tüm İtilaf devleti askerleri tutuklandı. İstanbul'a herhangi bir kişi ya da değerli mal götürülmesi kesinlikle yasaklandı. Yaptıklarıyla net bir tavır sergileyerek pes etmeyeceğini gösteren Mustafa Kemal, demir yollarını da kapatmıştır.

Atatürk, İstanbul'un işgal edilmesinde, çözümün sadece mücadele ve birlikten doğan bir kuvvetle gerçekleşebileceğini bildiğinden bu alandaki tüm çalışmalarını hızlandırmış ve kesintisiz devam ettirmiştir.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 10449 defa okunmuştur.