Kuvva-yı Milliye Nedir - Kuvva-yı Milliye Birlikleri - Kuvva-yı Milliye’nin Amacı


Kuvva-yı Milliye Nedir - Kuvva-yı Milliye Birlikleri - Kuvva-yı Milliye’nin Amacı: Mondros Ateşkes Anlaşması’yla Anadolu’da uygulanan işgallere karşı Türk halkı teşkilatlanarak bir millî direniş ruhu oluşturdu. İşgallere karşı vatanı koruma ve bağımsız yaşama isteği sonucunda oluşan bu direniş ruhuna Kuvva-yı Milliye (millî kuvvetler), teşkilatına ise Kuvva-yı Milliye Teşkilatı denir. Kuvva-yı Milliye, düzenli ordu kurulana kadar bölgesel olarak işgalci devletlere ya da azınlıklara karşı vatanı savunan silahlı gruplardı.

Kuvva-yı Milliye’nin Direniş Gösterdiği Bölgeler

İşgallere karşı ilk direniş 19 Aralık 1918’de Hatay’ın Dörtyol ilçesinde başlamıştır. Güney Cephesi’nde kendiliğinden gelişen direniş hareketi Urfa, Antep ve Maraş’ta Fransız ve Ermenilere karşı destansı bir başarı elde etmiştir. Ve İşgallere karşı bir direniş de İzmir’in işgalinden sonra Ege Bölgesi’nde başladı. İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin iç kısımlarına ilerlemek isteyen Yunanlılar Ayvalık’ta Ali Bey (Çetinkaya)’in emrindeki 172. Alay ve Kuvva-yı Milliye birliklerinin direnişiyle karşılaştılar. Ayvalık’ta oluşan bu savunma cephesine Bergama, Salihli, Akhisar ve Nazilli’de oluşan cepheler de eklendi. Bu cepheye Batı Cephesi adı verildi. Bat

ı Anadolu’daki direnişin merkezi Balıkesir olmuştu. Daha sonra Yunan işgaline karşı ayrı ayrı bölgelerde faaliyete geçen Kuvva-yı Milliye güçleri arasında birliği sağlamak amacıyla kongreler yapıldı. 26 – 30 Temmuz 1919 tarihleri arasında Balıkesir, 16 - 25 Ağustos 1919 tarihleri arasında Alaşehir’de kongreler düzenlendi.

Kuvva-yı Milliye’nin Özellikleri ve Kuvva – yı Milliye Reisleri

Kuvva-yı Milliye birlikleri tek bir merkezden yönetilmiyordu ve düzenli birlikler değildi. Birlikler; dağda gezen zeybekler, asker kaçakları ve köylü halktan oluşuyordu. Kurulan birliklere eşkıya reisleri, eski subaylar ve efeler komuta ediyordu. Bulundukları bölgeleri savunmak için kurulan bu birliklerde her yaştan meslekten insan bulunmaktaydı. Kuvva-yı Milliye birlikleri içinde Demirci Mehmet Efe, Parti Pehlivan, Gaddar Pehlivan, Halil Efe, Şahin Bey, Kara Fatma, İpsiz Recep halk arasında en çok bilinenlerdir.

Kuvva-yı Milliye’nin Faydaları

Türk milletinin dayanışma gücünün en büyük göstergesi olan Kuvva-yı Milliye birlikleri, vatanın bağımsızlığı için mücadele etmişlerdir. Yunan işgalinin kabullenilmediğini duyurmuşlar ve Yunan ilerleyişini durduramasalar bile düşmana zarar vermişlerdir. Rum ve Ermeni çeteleriyle mücadele etmişlerdir. Düzenli ordunun kurulmasına zemin hazırlamışlardır. İç isyanları bastırmada önemli rol oynayan Kuvva-yı Milliye birlikleri içinde düzenli orduya geçiş döneminde isyan edenler de olmuştur.

Kaynak: TC Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Devlet Kitapları, 1. Baskı, s. 28, 2011

- Okuma Sayısı: Bu yazı 21157 defa okunmuştur.