Atatürk’e Göre İnkılap - Atatürk'ün İnkılap Anlayışı


Atatürk’e Göre İnkılap - Atatürk'ün İnkılap Anlayışı: Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan ve Türk milletini geri bırakmış olan mevcut kurumları ve kuruluşları zorla değiştirmek ve Türk milletini asırlardır geri bırakmış zihniyeti de yıkarak yerlerini milletin en yüksek medeni icaplara göre ilerlemesini temin edecek yeni modern kuruluşları ve devlet idare sistemini kurmaktır. Atatürk, Milletin uluslar arası genel mücadele alanında hayat ve güç sebebi olacak bilim ve aracın ancak çağdaş uygarlıkta bulunabileceğini bir değişmez gerçek olarak kabul etmiştir. Atatürk’ün fikir ve prensipleriyle Türk milletinin fikir ve prensiplerinin aynı paralellikte olduğunu görmekteyiz.

Kaynak: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, (Fakülte Yüksekokul ve KPSS İçin Genişletilmiş Baskı) Dr. Yılmaz YILDIZ, Nobel Yayın Dağıtım, Ankara, 2010.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

- Atatürk’ün Cumhuriyet Anlayışı
- Atatürk’e Göre İnkılap - Atatürk'ün İnkılap Anlayışı
- Devrim ve İnkılap Arasındaki Fark

- Okuma Sayısı: Bu yazı 19732 defa okunmuştur.


muzaffer atıcı diyor ki:

Bir bağımsızlık savaşının ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti, ebediyete kadar varlığını sürdürebilmek için her bakımdan güçlü olması gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmek için de, Millî Mücadelenin muzaffer komutanı Mustafa Kemal Paşa liderliğinde çağı yakalamak için her alanda inkılâp yapılmıştır.