Çanakkale Savaşı Destanı – Çanakkale Ne Demek


Çanakkale Savaşı Destanı – Çanakkale Ne Demek: Bir Milletin Varoluş Destanı Çanakkale Çanakkale Zaferi; Türk milletinin bağımsızlık uğruna azimli ve kararlı bir şekilde gece gündüz savaştığı; gücünü, aradan yıllar geçse de unutulmayacak şekilde dünyaya ispatladığı kahramanlık destanıdır. Çanakkale Zaferi; 1915 – 1916 yıllarında Birinci Dünya Savaşında Çanakkale Cephesinde elde edilmiştir. Türk Askeri ve Türk Milleti bağımsızlık uğruna zor şartlar altında dişini tırnağına takıp durmadan yorulmadan savaşmıştır. Askerlerimiz yaralansa da mükemmel bir vatan sevgisi ve azimle yaralarını sarıp tekrar düşmana karşı savunmaya geçmişlerdir. Türk kadını da askerlerimize cephane, yemek vs. her desteği sağlamış eşsiz bir birlik beraberlik örneği sergilemiştir.

Çanakkale demek; tarihte yalnızca düşmana karşı elde edilen galibiyet demek değildir. Çanakkale demek birlik beraberlik, vatan sevgisi, bağımsızlık sevdası memleket toprakları uğruna şehit olmak demektir. Çanakkale demek aradan yıllar geçse de unutulmayacak , bütün dünyada benzeri görülmemiş bir kahramanlık destanının yazılması; her karış toprağın kahraman cesur ve fedakar şehitlerimizin kanıyla sulanması demektir.

Yazan: Enes Ateş, 2014 – 2015 Eğitim – Öğretim 2014 – 2015 Eğitim – Öğretim Yılı Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu 8/C sınıfı Öğrencisi.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 13124 defa okunmuştur.