Çanakkale Ruhu ile İlgili Yazı


Çanakkale Ruhu ile İlgili Yazı: Çanakkale Ruhuna Övgü Biz öyle bir milletiz ki; bağıra bağıra haykırdığımız İstiklal Mücadelesi, göğsümüzü gere gere gösterdiğimiz anlı şanlı Türk bayrağı; eşine az rastlanır bir dirilişin hikâyesidir. Ancak askerimin; soğuk uykulardan uyanması, ayağının değdiği her yerde bir şehidin yatması ve hiçbir bombanın sesinin Çanakkale’de Mustafa Kemal’in göğsüne isabet eden şarapnel parçası kadar sesli olmaması Çanakkale’ye özgüdür. İşte bu nedenle Mustafa Kemal’imin keskin bakışları Çanakkale’yle birleşti ve sisli bir güne uyandı Türk’ün askeri, kanlı bir zafer öncesi beklerken mevzileri.

Ey Seyit onbaşı sen ki, ÇANAKKALE’nin unutulmaz askeri. Hiçbir aklın kestiremediği güçlü askersin. Türk askerinin imkânsızlıklarla karşı gücü devleşmiş bir simgesisin… Bilesin ki Mehmetçiğin ALLAH ALLAH sesleri ile düşmana doğrulttuğu silahtan çok göğsündeki imanın sesleri ÇANAKKALE’de yankılanmıştır… Nasıl bir mücadeledir ki şu ÇANAKKALE; şehit naaşlarıyla bu denlisine al kanlara boyanmıştır…

Vurulsa da Türk’ ün askeri Çanakkale’de elinden tüfeğini ve mücadele azmini bırakmamıştır. Mehmetçiğin ayak sesleri doğrulttuğu tüfekle Anzakların ve dahi İngilizlerin felaketi olmuştur. Bu nedenledir ki şehidimin al kanı sanki bu zaferle adeta bayraklaşmıştır. Yine çağırsalar böyle bir savaşa tereddüt etmeden gitmeye şartlanmıştır.

Yazan: Özge Ayadenk, 2014 – 2015 Eğitim – Öğretim 2014 – 2015 Eğitim – Öğretim Yılı Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu 8/B sınıfı 919 No'lu Öğrencisi.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 8235 defa okunmuştur.