Çanakkale Deniz Savaşı Kısa Bilgi - Nasıl Yapılmıştır - Olmuştur


Çanakkale Deniz Savaşı Kısa Bilgi - Nasıl Yapılmıştır - Olmuştur: 3 Kasım 1914’te İngilizlerin, seddülbahir ve Kum kale’deki bataryalarımızı top ateşine tutulmasıyla savaş başlamış oldu. Ertesi gün, Rus donanması, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan ağzını mayınlayarak Zonguldak’ı topa tuttu. 13 Aralık 1914’te İngilizler, Sarısığlar koyunda Mesudiye adlı gemimizi batırdılar. 19 Şubat 1915’te İngiliz ve Fransız filoları, ikinci saldırıyı başlattılar. Bataryalarımızın çoğunu etkisiz durumuna getirdiler. Ama filo, mayınlar nedeniyle fazla ilerleyememiştir. 10 saat sonra geri çekilmek zorunda kaldılar.

Bir hafta sonraki saldırıda da çekilmek zorunda bırakıldılar. 1 Mart 1915’te Boğaz’ın orta kesimini koruyan bataryalarımıza ateş açtılar ve günler süren top atışlarıyla mevzilerimizi etkisiz hale getirdiler. Bir yandan da Boğaz’daki mayınların çoğunu temizlediler. 18 Mart 1915 tarihinde saldırganlar, Boğaz’ı geçmek için elverişli durum olduğunu görerek genel bir saldırı başlattılar. Kaba tepe’ye bir saldırı düzenleyecek ve bu arada Boğaz’a girerek Çanakkale ile Kilitbahir’i işgal edeceklerdi. Oysa 17 Mart gecesi, Yüzbaşı Hakkı Bey komutasındaki Nusret mayın gemisi, geçiş yolunu yeniden mayınlamıştı.

18 M

art 1915 sabahı düşmanlar, şaşırtmak amacıyla Kaba tepe’ye birkaç top atışından sonra Boğaz’a doğru iki sıra halinde harekete geçtiler. Mayından haberleri yoktu. Öndeki üç mayın gemisi, topçularımızın ateşiyle batırılınca, öteki mayın gemileri kaçmaya başladı. Savaş gemileri ise ilerlemelerini sürdürdü. Bir Fransız gemisi battı; ardından, iki İngiliz gemisi, mayın yarası aldı. Yara almış gemileri kurtarmaya gelen bir İngiliz gemisi, sonra da yanındaki gemiler sulara gömüldü.


Düşman donanmalar bozguna uğradı. Bu arada iki Fransız gemisi battı. Kalan gemiler, çekilmek zorunda kaldı. Beklenmeyen bu yenilgide düşmanlar, 1000 asker ve 6 zırhlı yitirmişlerdi. Biz de 25 şehit vermiştik. 79 da yaralımız vardı.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından muhtelif TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 15162 defa okunmuştur.