10 Kasım Atatürk Haftası Etkinlikleri


10 Kasım Atatürk Haftası Etkinlikleri: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, her yıl 10 Kasım’da anma törenleri ve çeşitli etkinliklerle anılmakta, Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olması münasebetiyle birçok etkinlikler düzenlenmektedir. Atatürk Haftası olarak bilinen 10-16 Kasım tarihleri arasında bir hafta boyunca düzenlenen etkinliklerde, Atatürk’ün yaşamı, Cumhuriyet’in nasıl ve hangi şartlar altında ve ne güçlüklere rağmen ilan edildiği, Atatürk’ün ilke ve devrimleri bütün yönleriyle bir bütün olarak ele anlatılmaktadır.

Bütün bir hafta boyunca devam eden Atatürk’ü Anma Etkinlikleri dâhilinde; ilk olarak Bayraklar yarıya indirilmekte, Anıtkabir ziyaretleri yapılmakta, Atatürk Anıtlarının bulunduğu yerlere çelenkler konulmakta, saygı duruşunda bulunulup yurdun çeşitli yerlerinde İstiklal Marşı okunmakta, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılmaktadır. Bütün bunların yanı sıra ülke satındaki çeşitli Atatürk Müzeleri gezilmekte, özellikle Ankara İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerimizde Atatürk’ün hayatı ve yaptıklarını anlatan görüntülerinin bulunduğu resim ve fotoğraf sergileri ile sinevizyon gösterileri düzenlenmektedir. Ayrıca Halkımızı konu hakkın

da bilinçlendirmek maksadıyla Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu konulu konferanslar verilmekte, düzenlenen çeşitli paneller vasıtası ile de Atatürk halka daha iyi anlatılmaya çalışılmaktadır.

Bütün bunların yanında okullarımızda da 10 Kasım ve Atatürk ile ilgili şiir, kompozisyon ve resim yarışmaları düzenlenmekte, yine yurdun çeşitli yerlerinde Atatürk Koşusu yapılmakta, dereceye girenler ödüllendirilmektedir. Bu hafta içinde korolar tarafından bilhassa Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküler söylenerek Atatürk’ün aziz hatırası bu yönüyle de Türk halkı tarafından yâd edilmektedir.

Kaynak: Atatürk İnkılapları Sitesi – En Kapsamlı Atatürk Sitesi tarafından hazırlanmıştır.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 19990 defa okunmuştur.