Atatürk Haftası (10-16 Kasım) ile İlgili Yazı - Yazılar


Atatürk Haftası (10-16 Kasım) ile İlgili Yazı - Yazılar: Yurdumuzun düşmanlardan kurtaran, cumhuriyeti kuran ulu önder Atatürk’ü her yıl 10 Kasım’da saygıyla anarız. Atatürk’ü anma ve tanıma etkinlikleri hafta boyunca sürer. Basın ve yayın organları onun kişiliğini, Türk milleti için yaptıklarını Türk milletine yaptığı hizmetlerle anlatır. Bu hafta Süresince Bayraklar yarıya indirilmekte, Anıtkabir ziyaretleri gerçekleştirilmekte, Atatürk anıtlarının bulunduğu noktalara çelenkier konulmakta, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okunmakta ayrıca günün anlam ve önemi hakkında konuşmalar yapılmaktadır. Şimdi de kısaca Atatürk’ün yaşam hikâyesini anımsayalım:

Atatürk’ün Kısaca Yaşam Hikayesi

Atatürk, 1881 yılında Selanik’te doğdu. Babası Ali Rıza Bey, annesi Zübeyde Hanım’dır. Önce mahalle mektebine daha sonra çağdaş eğitim veren Şemsi Efendi İlkokuluna, askeri liseyi ve askeri ortaokula, askeri liseye ve İstanbul Harp Akademisinden kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu. Osmanlı Ordusu’na katıldı. Balkan Savaşı’na gönderildi, oradan Çanakkale Anafartalar Grup Komutanlığına getirildi.

Osmanlı Devleti, Mondros Antlaşması’yla işgal edilince yurdu düşmanlardan kurtarma

k için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Amasya, Sivas, Erzurum kongrelerinden sonra halk ile birlikte Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisini açtı.”Egemenlik ulusundur.”ilkesiyle padişaha ve dünyaya Türk milletinin bağımsızlık fikrini duyurdu.

1.İnönü,2.İnönü, Sakarya ve Dumlupınar savaşlarından sonra düşman yurttan kovdu.29 Ekim 1923’te cumhuriyeti kurdu, ilk cumhurbaşkanı seçildi. Türk milelinin çağdaşlaşması için peş peşe inkılâplar yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve çağdaş Türkiye’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de saat: 09.05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda aramızdan ayrıldı. Naşı geçici olarak Ankara’da Etnografya Müzesine kondu, daha sonra 10 Kasım 1953’te Anıtkabir’e nakledildi. Ancak, bizlere bıraktığı ilkeler ve yaptığı devrimler ile manevi olarak Türk milletinin kalbinde sonsuza değin yaşayacaktır.

Sonuç Olarak: Atatürk’ü Anma Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliklerin asıl amacı Atatürk’ü daha iyi anlamak ve anlatabilmektir. Bu nedenle bu hafta kapsamında Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin anlatıldığı paneller düzenlenmekte ve konuyla ilişikli resim ve fotoğraf sergileri açılmaktadır.

Atatürk, çalışkanlığı, zekası ve fedakarlıklarıyla milletimize önder olmuştur. Her Türk vatandaşı onu çok iyi tanımalı, ilkelerini benimsemeli, kurduğu cumhuriyeti korumalı ve yaşatmalıdır. Atatürk’ün kişiliği ve özellikleri bütün dünya milletleri tarafından takdir edilmektedir. Biz Türk milleti olarak onu unutmayacak, devrimlerine ve ilkelerine bağlı kalacağız. Atatürk’ün eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni bağımsız olarak sonsuza dek yaşatacağız.

- Okuma Sayısı: Bu yazı 126958 defa okunmuştur.